Ευρωλίγκα Τίτλοι Ειδήσεων

Άλλο ένα σημαντικό βήμα για την πρόκριση η Αρμάνι Μιλάνο (88-90)

Στην Αρμάνι Μιλάνο ήξεραν ότι ο αγώνας με την Χίμκι ήταν “τελικός”, αφού μία ήττα στην Ρωσία θα εξανέμιζε τις ελπίδες τους για είσοδο στα playoffs. Για 30 λεπτά η ομάδα φαινόταν καταδικασμένη.

Στην τέταρτη περίοδο ωστόσο έδειξε χαρακτήρα, ανέτρεψε διαφορά 11 πόντων, πήρε τη νίκη με 90-88 και βελτίωσε το ρεκόρ της στο 13-11, παραμένοντας στην 6η θέση.

Οι Κουζμνίνσκας, Τζέρελς και Νέντοβιτς ήταν οι κύριοι υπεύθυνοι της ανατροπής των Ιταλών, που είδαν τον Μίτσοβ να βάζει το τρίποντο του αγώνα λίγο πριν το τέλος και την Χίμκι να μην βρίσκει το δικό της μεγάλο σουτ, πανηγυρίζοντας μία δίκαιη νίκη.

Ο MVP

Η στατιστική του μπορεί να μην εντυπωσίασε, αλλά ο Μιντάουγκας Κουζμίνζκας ήταν ο MVP της Αρμάνι. Ο Λιθουανός φόργουορντ τελείωσε τον αγώνα με 9 πόντους και 5 ριμπάουντ. Το σημαντικότερο ωστόσο ήταν ότι το δικό του πέρασμα σε θέση πάουερ φόργουορντ άλλαξε τα δεδομένα στην άμυνα των Ιταλών, ενώ την ίδια στιγμή σημείωσε 7 κρίσιμους πόντους στην τέταρτη περίοδο, φέρνοντας τούμπα το παιχνίδι.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 25-20, 54-45, 73-65, 88-90

ΧΙΜΚΙ (Κουρτινάιτις): Σβεντ 22 (3 τρίποντα, 11 ασίστ), Κρόκερ 15 (1), Μάρκοβιτς 2, Μόνια 8 (2), Γκουμπάνοβ, Ζούμπκοβ 2, Τζένκινς 15 (3), Τόμας 17 (1 τρίποντο, 8 ριμπάουντ), Μίκι 6

ΑΡΜΑΝΙ (Πιανιτζιάνι): Τζέιμς 16, Μίτσοβ 15 (3), Ταρζέφσκι 15, Νέντοβιτς 7 (1), Κουζμίνσκας 9, Νάναλι 13 (1 τρίποντο, 7 ασίστ), Μπερνς, Μπρουκς 4, Τζέρελς 11 (1)