Slider ΝΒΑ

Άλλο ένα triple-double για τον Ράσελ Γουέστμπρουκ (108-96)

Για σχεδόν τρία δωδεκάλεπτα οι Νετς έδειχναν έτοιμοι να κάνουν την ζημιά στους Θάντερ. Όπως αποδείχθηκε, αυτό δεν ήταν αρκετό, με την Οκλαχόμα Σίτι να χρειάζεται απλώς ένα ξέσπασμα στην τέταρτη περίοδο για να πάρει τη νίκη με 108-96.

Οι Νετς μπήκαν καλύτερα στο παρκέ και ξέφυγαν με 27-19 στο τέλος της πρώτης περιόδου και 52-42 στο τέλος της δεύτερης περιόδου. Η συνέχεια ωστόσο ήταν διαφορετική.

Οι Θάντερ ξύπνησαν στο δεύτερο ημίχρονο και στηριζόμενοι αρχικά σε μία εξαιρετική τρίτη περίοδο πέρασαν μπροστά με 80-78. Εκεί όμως που όλα έδειχναν ότι το παιχνίδι θα γινόταν ντέρμπι, οι γηπεδούχοι είχαν ένα ακόμα ξέσπασμα στην τέταρτη περίοδο, πήραν διαφορά ασφαλείας και πήραν τη νίκη με 108-96.

Ο Ράσελ Γουέστμπρουκ με 31 πόντους, 12 ριμπάουντ και 11 ασίστ ήταν ο κορυφαίος των νικητών, με τον Πολ Τζορτζ να προσθέτει 25 πόντους και τον Τζέραμι Γκραντ 15 πόντους.

Για τους Νετς, ο Σπένσερ Ντίνγουϊντι είχε 25 πόντους, ο Ντ’Αντζελο Ράσελ 14 πόντους (αλλά με 6/18 σουτ) και ο Τζο Χάρις 13 πόντους.