Άλλες Ειδήσεις

Ηρακλής – Παναθηναϊκός

Κλείδωσε την πρώτη θέση στην Basket League της κανονικής περιόδου, με 100αρα αλλά και με τραυματισμούς. Ο Παναθηναϊκός στο δεύτερο του εξ’ αναβολής ματς στην μίνι τουρνέ του στην Βόρεια Ελλάδα και στο ματς στο Ιβανώφειο, δεν δυσκολεύτηκε παρά μόνο στα πρώτα δέκα λεπτά απέναντι στο συγκρότημα του ομοσπονδιακού προπονητή, Θανάση Σκουρτόπουλου. Ο Ηρακλής, σκόραρε το πρώτο δεκάλεπτο 24 πόντους και στα υπόλοιπα 30 λεπτά μόλις 42 και έτσι φυσιολογικά έχασε από τον πολύ ανώτερο του Παναθηναϊκό με  66-100! Σε μεγάλα κέφια ο πρώην ΝΒΑερ, Κροάτης σούπερ σταρ Mario Hezonja ο οποίος παίζοντας ένα «σπασμένο» 20λεπτο σκόραρε 17 πόντους ενώ ο captain της ομάδας, Ιωάννης Παπαπέτρου ήταν ο πρώτος «οργανωτής» της ομάδας μοιράζοντας 6 τελικές, κατεβάζοντας 5 ριμπάουντ και σκοράροντας και 15 πόντους στο δικό του 20λεπτο. Πολύ καλός όμως ήταν και ο Νίκος Δίπλαρος, ο οποίος μάλλον «κερδίζει» σιγά-σιγά τον Kattash παίζοντας συνολικά 17 λεπτά και κάνοντας και την φάση του αγώνα που έγινε viral σε όλη την καλαθοσφαιρική Ελλάδα, με την ντρίμπλα που έκανε κάτω από τα πόδια του αντιπάλου του. Τέλος, ο Νιγηριανός Ben Bentil σκόραρε 15 πόντους με 4 ριμπάουντ στα μόλις 18 λεπτά που έπαιξε. Ο Ισραηλινός τεχνικός του τριφυλλιού δεν είχε τον Κουβανό guard του Howard Sant-Roos όπως επίσης του μόνιμους εκτός Basket League,  Nemanja Nedovic & TJ Bray, έκανε σε άλλο ένα ματς μια καλή διαχείριση, αλλά παρά την διαχείριση του δύο παίκτες του γύρισαν από την Θεσσαλονίκη με ψιλο-σοβαρούς τραυματισμούς. Αρχικά ο Γιώργος Παπαγιάννης με διάστρεμμα παίζοντας μόλις 11.24’’ και έπειτα ο νεοφερμένος Λευτέρης Μαντζούκας, ο οποίος έπαιξε 11 λεπτά και αποχώρησε με σοβαρό πρόβλημα στο πέλμα. Από τον απογοητευτικό φέτος Ηρακλή, το δίδυμο Olivier Hanlan & David Eubaks ήταν όλα τα λεφτά αλλά οι 17 και 15 πόντοι τους αντίστοιχα δεν πήγαν και πολύ μακριά την ομάδα τους, σε αυτό το προτελευταίο φετινό τους ματς με τα χρώματα των κυανόλευκων του Βορρά…

Ο Παναθηναϊκός (18-2) με αυτή του την νίκη «κλείδωσε» και επίσημα την πρώτη θέση της regular season της Basket League, και τα 2 εναπομείναντα ματς του αποτελούν πραγματικά τυπική διαδικασία και μάλλον απλά θα προσέξει ο τεχνικός των πράσινων μην έχει περεταίρω τραυματισμούς. Ο Ηρακλής (7-14) μάλλον θα τερματίσει στην 10η θέση και θα τελειώσει πολύ νωρίς μια σεζόν που μάλλον θα θέλει να ξεχάσει αφού οι προοπτικές όταν ξεκινούσε ήταν εντελώς διαφορετικές. 11 ξένοι παίκτες και 3 προπονητές πέρασαν από την ομάδα κατά την φετινή «πανδημική» σεζόν και το αποτέλεσμα είναι αυτό που ….είναι