Breaking News Τελευταία Αποτελέσματα

Η “ξεχασμένη” 13η αγωνιστική

Δυο ματς είχε το σημερινό μενού της Basket League, ματς που έπρεπε έγινα στο πλαίσιο της 13ης αγωνιστικής. Σε αυτά είχαμε λοιπόν μια νίκη φιλοξενούμενου (Άρης) και μια νίκη οικοδεσπότη (Λαύριο).

Στο πρώτο ματς της ημέρας, ο Άρης πέτυχε μια πολύ κρίσιμη (για το μέλλον του αλλά και την συνέχεια) νίκη στο Ιβανώφειο , εναντίον του Ηρακλή με 22 πόντους διαφορά (54-76) αφού με το καλημέρα έτριξε τα δόντια του στον «γηραιό» και με πολύ καλό ομαδικό παιχνίδι αλλά και τον Mario Chalmers σε μεγάλα κέφια (13 πόντοι, 3 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα και 3 ασιστ) ενώ η επιστροφή των έμπειρων Σλάβων της ομάδας Milosevic (15.28’’ – 10 πόντοι, 7 ριμπάουντ, 1 ασιστ, 1 τάπα, 1 κλέψιμο) αλλά και αμυντικά από τον Dragicevic (21.50’’ – 4 πόντοι, 4 ριμπάουντ, 1 ασιστ, 1 κλέψιμο) ήταν σίγουρα στα υπέρ της φιλοξενούμενης ομάδας, ενώ υπήρχαν και οι Κουζέλογλου (12 πόντοι, 5 ριμπάουντ), Mario Little & Decosey ( από 10 πόντους έκαστος). Από την άλλη, η ομάδα του ομοσπονδιακού προπονητή Θανάση Σκουρτόπουλου, ο Ηρακλής ήταν χάλια, με εξαίρεση τους  Βασίλη Καββαδά (12 πόντοι και 9 ριμπάουντ με 7 κερδισμένα φάουλ) και Olivier Hanlan (12 πόντοι, 3 ριμπάουντ, 2 ασιστ και 2 κλεψίματα) αλλά και τον νεοφερμένο  Josh Haggins (9 πόντοι, 3 ριμπάουντ και 8 τελικές πάσες) οι υπόλοιποι παίκτες του γηραιού δεν βλεπόντουσαν, στην ομάδα επικρατούσε το απόλυτο χάος (Hatcher 2 πόντοι σε 17 λεπτά, Enechionyia 3 πόντοι σε 18 λεπτά, Scott Suggs 0 πόντοι σε 20 λεπτά) και  έφτασαν σε άλλη μία ήττα διαγράφοντας την νίκη που πέτυχαν πριν 3 μέρες. Ο Ηρακλής (6-10) έχει πέσει μια θέση ενώ ο Άρης (6-10) ανέβηκε μία και είναι η πρώτη αγωνιστική που δεν βρίσκεται στις τελευταίες 2 θέσεις τις οποίες «κρατούν γερά» οι ομάδες της Λάρισας και του Μεσολογγίου με ρεκόρ 4-12

Λαύριο forever!!

Στο ντέρμπι όπως αποδείχτηκε μεταξύ δύο καταπληκτικών ομάδων , του Λαυρίου και του Κολοσσού, χρειάστηκε το έξτρα 5λεπτο και πολλά άστοχα σουτ και ελεύθερες βολές από τους νησιώτες για να καταφέρει η ομάδα του Χρήστου Σερέλη να αποφύγει την ήττα (83-77) στην έδρα της. Πολύ μεγάλο ματς από τον ρούκι πολυμήχανο και πολυδιάστατο Tyson Carter ο οποίος ήταν και ο MVP του ματς σκοράροντας 24 πόντους, 9 ριμπάουντ, 2 ασιστ, 9 κερδισμένα φάουλ, 2 κλεψίματα και 2 μόλις λάθη σε 33.46΄΄ αγωνιστικά λεπτά) ενώ ο «κρυφός» άσσος του Λαυριώτη Coach, ήταν ο Νιγηριανός center, Anosike o οποίο ντύθηκε “Davies” και έκλεισε την καλύτερη εμφάνιση του με  season high και καταπληκτικό double-double figures, σκοράροντας 15 πόντους, 12 ριμπάουντ, 1 ασιστ, 1 τάπα, 2 κλεψίματα και 1 λάθος σε μόλις 18.19’’ αγωνιστικά λεπτά.. Ο Alpha Diallo ήταν άστοχος σήμερα (11 πόντοι, 6 ριμπάουντ, 3 ασιστ, 1 τάπα, 2 κλεψίματα) αλλά «μίλησε» στο 5λεπτο της παράτασης με 2 κλεψίματα, 1 τάπα και 4 πόντους, για να κλείσει το ματς υπέρ του Λαυρίου ..Τέλος, θετικοί ήταν και οι δύο point guard της ομάδας ο Έλληνας διεθνής Βασίλης Μουράτος 7 πόντοι, 9 ριμπάουντ, 6 ασιστ, 1 κλέψιμο και μόλις 1 λάθος σε 28.24’’ και ο Glenn Cossey 12 πόντοι, 2 ριμπάουντ, 4 ασιστ) Από τον εκπληκτικό Κολοσσό που άγγιξε το μικρό θαύμα αλλά προδόθηκε από τα σουτ των καλύτερων της παικτών, αφού Dominc Artis (16 πόντοι, 9 ριμπάουντ, 5 ασιστ, 1 κλέψιμο) και Kerem Kanter (22 πόντοι, 13 ριμπάουντ, 2 ασιστ) ήταν σούπερ αλλά πολύ μόνοι αφού οι Watson, Andric, Goins & Spicer ήταν σε μια μέτρια βραδιά..

Το Λαύριο φιγουράρει στην πρώτη θέση (12-4) και εκεί θα είναι μέχρι και το ΣΚ αφού έχει 2 ματς περισσότερα από τον Παναθηναϊκό , ενώ ο Κολοσσός Ρόδου (6-10) βρίσκεται στην «πλασματική» 8η θέση αλλά σίγουρα είναι πιο ποιοτική ομάδα από τουλάχιστον 2 ομάδες που βρίσκονται σε υψηλότερες θέσεις στην βαθμολογία μέχρι σήμερα..