Slider Κύπρος Τίτλοι Ειδήσεων

Κύπελλο ΟΠΑΠ Basket League: Στις λεπτομέρειες η Ένωση πήρε την πρόκριση από την ΕΘΑ (85-82)

Η Ένωση Νέων Παραλιμνίου κατάφερε να πάρει την νίκη κόντρα στην ΕΘΑ

Στις λεπτομέρειες κρίθηκε τελικά το εισιτήριο για το Final Four του κυπέλλου στο ζευγάρι της Ένωσης Νέων Παραλιμνίου και της ΕΘΑ. Η ομάδα του Παπαδόπουλου άντεξε στην πίεση στα τελευταία στάδια του αγώνα που έβαλε η ομάδα της Έγκωμης και πήρε την νίκη με 85-82 και το εισιτήριο στο Final Four.

Οι γηπεδούχοι έκαναν ένα εκπληκτικό πρώτο εικοσάλεπτο όπου και προηγήθηκαν με 48-32 αλλά η ΕΘΑ επανήλθε στην επανάληψη καταφέρνωντας να ξαναμπεί στην διεδκίκηση της νίκης αλλά στις 2 τελετυαίες της επιθέσης δεν κατάφερε να σκοράρει…

Το ημίχρονο ανήκε εξ ολοκλήρου στην ομάδα της Ένωσης που άρχισε πολύ καλύτερα τον αγώνα και είχε σε τρομερή μέρα τους Μπάλοκαν και Έβανς που πέτυχαν 18 και 12 πόντους αντίστοιχα. Η Ένωση μετά το πρώτο πεντάλεπτο έπαιξε καλύτερη άμυνα είχε τις λύσεις στην επίθεση και αφού προηγήθηκε στο δεκάλεπτο με 25-20 άρχισε να ανοίγει και την υπέρ της διαφορά. Στο 15΄ βρέθηκε μπροστά με 39-24 και στο ημίχρονο με 48-32 αφού είχε και 9/17 τρίποντα σε αντίθεση με την ΕΘΑ που υπέπεσε σε 13 λάθη…

Στο δεύτερο ημίχρονο ήταν λογικό η ΕΘΑ να αντιδράση καταφέρνοντας σταδιακά να μειώνει την διαφορά και να ξαναμπαίνει με αξιώσεις στην υπόθεση νίκη και πρόκριση. Η ομάδα της Έγκωμης έπαιξε πολύ πιεστική άμυνα, ανάγκασε την Ένωση να υποπέση σε λάθη και έτσι στο 27΄ μειώσε την διαφορά στους 7 πόντους (58-51) ενώ στο 30΄ στο σκορ ήταν 62-57. Στην τελευταία περίοδο η ΕΘΑ συνέχισε με τον ίδιο ρυθμό, οι παίκτες της Ένωσης έδειχαν κουρασμένοι για να μειώσει ακόμη περισσότερο η ΕΘΑ στο σκορ (72-71)στο 35 και να ισοφαρίσει 78-78 στο 39΄.

Η Ένωση προηγήθηκε με 85-82 στα τελευταία 18 δευτερόλεπτα με την ΕΘΑ να αστοχεί διαδοχικά σε 2 τρίποντα και την Ένωση να πανηγυρίζει μία μεγαλειώδη νίκη με 85-82.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 25-20, 23-12, 14-25, 23-25

Ε.Ν. Παραλιμνίου (Νικόλας Παπαδόπουλος) Κουμής, Φίλερ 9 (1), Ρέινς 12, Μπάλογκαν 30 (6), Ρέι 10 (2), Μάρκου 2, Σολωμού, Παπαδόπουλος 6 (1), Έβανς 16 (4).

ΕΘΑ (Χάντι Ελ Χατζ) Χρίστου, Τόμας 20, Φλέμινγκ 27 (3), Ντέιβις 11 (1), Τζαβάρα 8 (1), Κωνσταντίνου, Παναγιώτου 7, Παπάμιχαηλ 9 (1), Πυρίλλης.