NBA Slider Σημαντικές Ειδήσεις

ΝΒΑ: Ο ΛεΜπρόν Τζέιμς ξεπέρασε τον Τζόρνταν στον πίνακα των σκόρερς

Η βραδιά δεν άρχισε καλά. Ο ΛεΜπρόν Τζέιμς έχασε το πρώτο σουτ που έκανε και είχε 0/4 βολές στα πρώτα λεπτά.

Το… μοιραίο, βέβαια, δεν άργησε να συμβεί. Έγινε τελικά στην δεύτερη περίοδο και συγκεκριμένα 5’38” πριν από τη λήξη, στον αγώνα των Λέικερς με τους Νάγκετς. Με ένα γκολ-φάουλ ο “Βασιλιάς” έφτασε τους 32.293 πόντους στην καριέρα του και ξεπέρασε τον Μάικλ Τζόρνταν στον ιστορικό πίνακα των σκόρερς!Αυτή ήταν η δεύτερη φορά που ο ΛεΜπρόν ξεπέρασε τον Τζόρνταν σε πόντους.

Βλέπετε, στις 11 Νοεμβρίου τον είχε ξεπεράσει και στον πίνακα των συνολικών πόντων (προσμετρώντας την κανονική περίοδος και τα playoffs), ο οποίος είναι όμως κατά κάποιον τρόπο “ανεπίσημος” για το ΝΒΑ. Πλέον τον άφησε πίσω του και στον “επίσημο”…Το παιχνίδι με τους Νάγκετς, βέβαια, δεν πήγαινε και τόσο καλά για τους Λέικερς.

Στο σημείο που ο Τζέιμς ξεπέρασε τον Τζόρνταν, η ομάδα του Λος Άντζελες βρισκόταν πίσω στο σκορ με 40-55, κι ενώ η διαφορά λίγο νωρίτερα είχε φτάσει τους

🚨 @KingJames moves up to 4th on the NBA’s all-time scoring list with the AND-1! 🚨#LakeShow @ESPNNBA pic.twitter.com/gaJW6Gt1fL— NBA (@NBA) 7 Μαρτίου 2019