Basketball

Ανασκόπηση της Regular Season σε αριθμούς

Οι καλύτεροι των καλύτερων στην Basket League αφού οι αριθμοί δεν λένε ψέματα…

1ος σκόρερ και 1ος ριμπάουντερ  είναι ο Τούρκος power forward/center του Κολοσσού Ρόδου, Kerem Kanter, ο οποίος είναι και μακράν ο 1ος στην αξιολόγηση, καθώς επίσης και στα επιτυχημένα δίποντα, οπότε στις 4 από τις 12 στατιστικές κατηγορίες  είναι πρώτος, ενώ στις βολές είναι 3ος. Ο Kerem Kanter σκόραρε 382 πόντους δηλαδή 17.36 πόντους ανά αγώνα, καθώς επίσης κατέβασε 162 ριμπάουντ, δηλαδή 7.36 ανά αγώνα παίζοντας 29 λεπτά μ.ο., ενώ κέρδισε και 96 φάουλ ήτοι 4.36 ανά αγώνα. Ο πιο παραγωγικός του αγώνας ήταν αυτός εναντίον του Προμηθέα Πάτρας στις 7 Απριλίου, 2021 όπου στην εντός έδρας οριακή ήττα της ομάδας του, ο Τούρκος σκόραρε 25 πόντους με 10 στις 10 βολές κατεβάζοντας και 8 ριμπάουντ. Το πιο παραγωγικό του ματς σε ριμπάουντ ήταν αυτό που έκλεισε την regular season, το προχθεσινό εναντίον του Ιωνικού όπου μάζεψε 16 «σκουπίδια» σκόραρε και 14 πόντους. Ο 26χρονος power forward έκανε την καλύτερη σεζόν στην επαγγελματική του καριέρα, με την αμέσως επόμενη καλή να είναι η σεζόν 2018-2019 όπου με την Λιθουανική Dzukija Alytus, και παίζοντας μόλις 18 αγώνα, ήταν ο 1ος σκόρερ και ο 1ος ριμπάουντερ με 16.8 πόντους, και 7.4 ριμπάουντ.

Ο 2ος στην αξιολόγηση και στους σκόρερ αλλά και στην κατηγορία των «κλοπών» και λαθών, και 3ος στις τελικές πάσες, 4ος στις κερδισμένες βολές αλλά και 5ος στα κερδισμένα φάουλ, ήταν ο συμπαίκτης του Τούρκου forward ο Αμερικάνος Dominic Artis. O Dominic σκόραρε 312 πόντους, ήτοι 14.2 ανά αγώνα, μοίρασε 119 τελικές πάσες, δηλαδή 5.4 ασιστ, ενώ κέρδισε και 94 φάουλ, δηλαδή 4.27 φάουλ ανά αγώνα, ενώ έκλεψε και 37 μπάλες δηλαδή 1.7 κλεψίματα μ.ο. Το πιο παραγωγικό του σε πόντους, αγώνα ήταν αυτό της 1ης αγωνιστικής εναντίον του Περιστερίου όπου σκόραρε 25 πόντους, ενώ τις περισσότερες τελικές πάσες του (10) τις μοίρασε τις 6 Φεβρουαρίου εναντίον του Ηρακλή. Ο 27χρονος Dominic, κάθε χρόνο είναι και καλύτερος αφού πέρσι έπαιξε μισή σεζόν στην Πολωνία και στην Dabrowa Gornicza, όπου σε 14 αγώνες σκόραρε 21.6 πόντους, μοίρασε 5.8 ασιστ και κατέβαζε 4 ριμπάουντ, συνεχίζοντας επί 4 αγώνες στην Σλοβένικη Ολυμπια Λιουμπλιάνας, όπου δεν προσαρμόστηκε και η παραγωγή του έπεσε στα μισά..

Ο 2ος σκόρερ (σε μέσους όρους – αφού έπαιξε 5 αγώνες λιγότερους) ήταν ο Jerian Grant του Προμηθέα, ο οποίος σκόραρε 15.2 πόντους ανά αγώνα, ενώ ήταν και 2ος (σε μέσους όρους) και στις ασιστ με 6.2 ανά αγώνα. 3ος στην αξιολόγηση, ενώ είναι 1ος στα κλεψίματα (σε μέσους όρους) αφού τα 33 που έκανε (1.91) είναι περισσότερα από αυτά που έκανε ο Malcolm Griffin 41 (1.86). Ο 28χρονος Αμερικάνος point guard παρά τους 4 μήνες σε απραξία, τα πήγε φίνα στην Basket League. Πιο παραγωγικός του αγώνας ήταν αυτός εναντίον του Λαυρίου όπου σκόραρε 26 πόντους με 14/14 ελεύθερες βολές!! ενώ 10 ασιστ μοίρασε εναντίον του Κολοσσού Ρόδου στις 7 Απριλίου 2021 και 11 ριμπάουντ κατέβασε στο επόμενο αγώνα στις 11 Απριλίου!!

Ο 3ος σκόρερ ήταν ο εκπληκτικός 23χρονος ρούκι Tyson Carter, o δολοφόνος με το παιδικό πρόσωπο που μαζί με τον Diallo οδήγησαν το Λαύριο στην ιστορική 2η θέση. Ο Tyson ήταν επίσης 4ος στα τρίποντα, και 6ος στα κλεψίματα. Σκόραρε 13.7 πόντους ανά αγώνα, είχε 52% στο τρίποντο, ενώ έκλεβε 1.3 μπάλες, έπαιζε δε μόλις 26.3 λεπτά.. Πιο παραγωγικά του ματς ήταν αυτά εναντίον των Κολοσσού και ΑΕΚ στις 10 Μαρτίου και 4 Απριλίου αντίστοιχα, σκοράροντας από 24 πόντους. 6 ασιστ μοίρασε εναντίον του Προμηθέα, ενώ κατέβασε 9 ριμπάουντ εναντίον του Κολοσσού στις 10 Μαρτίου. Το δίδυμο που έκανε με τον Diallo ήταν ένα από τα καλύτερα δίδυμα ξένων ρούκι στην Ιστορία του Ελληνικού μπάσκετ!

O βετεράνος point guard του Κολοσσού Ρόδου και γυρολόγος των Ελληνικών γηπέδων, Βασίλης Ξανθόπουλος ήταν ο 1ος με διαφορά στον τομέα των ασιστ, μοιράζοντας 138 ήτοι 6.3 ανά αγώνα. Ο 37χρονος αειθαλής παίκτης, έπαιζε 27.5 λεπτά ανά αγώνα στη φετινή σεζόν. Αξίζει να σημειωθεί, ότι ο Ξανθόπουλος έχει παίξει στις μισές ομάδες της φετινής λίγκας (Παναθηναϊκό, ΠΑΟΚ, ΑΕΚ, Άρη και Περιστέρι) ενώ έπαιξε και σε 3 ιστορικές ομάδες οι οποίες βρίσκονται σήμερα σε μικρότερες κατηγορίες (Πανελλήνιο, Πανιώνιο και Νήαρ Ηστ). Περισσότερες τελικές πάσες, κατά την φετινή περίοδο, ο Ξανθόπουλος τις είχε στις 7 Απριλίου 2021, εναντίον του Προμηθέα Πάτρας, με 13 ασιστ σε 25 λεπτά!!

2ος στις τελικές πάσες ήταν ο πιο βελτιωμένος παίκτης της Basket League, o διεθνής point guard του Λαυρίου, Βασίλης Μουράτος όπου μοίραζε 5.78 τελικές πάσες ανά αγώνα. Περισσότερες ασιστ που μοίρασε ήταν στο αγώνα εναντίον του ΠΑΟΚ στις 30 Ιανουαρίου 2021 όπου μοίρασε 12 τελικές πάσες!! επιθυμείς

4ος στην αξιολόγηση και 1ος ριμπάουντερ σε μέσους όρους (αλλά δεύτερος σε αριθμό ριμπάουντ συνολικά) είναι ο παίκτης του Ηρακλή, Βασίλης Καββαδάς. Ο Δυναμικός Έλληνας διεθνής σέντερ κατέβαζε 8.9 ριμπάουντ ανά αγώνα στα 18 αγώνα που έπαιξε, παίζοντας 26.7 λεπτά ανά αγώνα. Πιο παραγωγικοί του αγώνες σε σύνολικά ριμπάουντ ήταν αυτοί εναντίον των ΠΑΟΚ, Προμηθέα και Χαρίλαου Τρικούπη από κατέβασε από 14 ριμπάουντ.

Και τέλος, άλλος ένας παίκτης που βρίσκεται στις πρώτες θέσεις σχεδόν σε όλες τις κατηγορίες είναι ο άλλος εκπληκτικός ρούκι, ο swingman του Λαυρίου, Alpha Diallo. Ο 23χρονος Αμερικάνος παίκτης (με καταγωγή από την Γουινέα), ήταν 5ος στην αξιολόγηση, 6ος σκόρερ με 12.9 πόντους ανά αγώνα, 5ος  στις βολές, 3ος στα δίποντα, 3ος στα κλεψίματα με 34 και 1.6 ανά αγώνα. 2ος στα επιθετικά ριμπάουντ με 2 ανά αγώνα και 8ος συνολικά στο πρωτάθλημα με 5.5 ανά αγώνα. Καλύτερος του αγώνας αυτός εναντίον του Άρη, όπου σκόραρε 23 πόντους στις 6 Φεβρουαρίου 2021 ενώ 21 πόντους σκόραρε εναντίον του Παναθηναϊκού στην νίκη της ομάδας του με 92-82.

Εδώ αξίζει να σημειωθεί, ότι με βάση τους μέσους όρους πόντων, ο 1ος σκόρερ του πρωταθλήματος είναι ο Αμερικάνος γκαρντ του Χαρίλαου Τρικούπη, Toddrick Gotcher ο οποίος με τους 226 πόντους που σκόραρε (18.83 ανά αγώνα, σε 12 αγώνες)

Τέλος, Πρώτοι «κόφτες» του πρωταθλήματος είναι κατά σειρά στατιστικών Danny Agbelese του Προμηθέα Πάτρας με 1.9 ανά αγώνα, Γιώργος Παπαγιάννης του Παναθηναϊκού, 1.3 ανά αγώνα και Yannick Moreira 1.25 ανά αγώνα