Slider Κύπρος Τίτλοι Ειδήσεων

Κύπελλο ΟΠΑΠ Basket League: Γράφει ιστορία αυτή η Ομόνοια, απέκλεισε τον ΑΠΟΕΛ (76-63)

Ιστορία γράφει αυτή την χρονιά η Ομόνοια που μας θυμίζει πλέον την δεκατία του 90…Οι “πράσινοι” βρίσκονται σε εξαιρετικό…φεγγάρι και το εκμεταλεύτηκαν με τον καλύτερο τρόπο για να κερδίζουν το ΑΠΟΕΛ στον Άγιο Δομέτιο με 76-73 και να πάρουν το εισιτήριο για το Final Four του Κυπέλλου.

Η ομάδα του Νικόλα Παπαδόπουλου έχοντας τους Τζάρβις Γκάρετ (26 πόντους-12 ριμπάουντ), Τζόρταν Γκάρνετ (18 πόντους) και Άντονι Γούντς (15 πόντους-10 ριμπάουντ) κορυφαίους δεν άφησαν και μεγάλα περιθώρεια αντίδρασης στον ΑΠΟΕΛ που για άλλο ένα αγώνα απογοήτευσε με την εμφάνιση του, δείχνοντας ότι έχει αρκετά προβλήματα την φετινή χρονιά.

Με κεκτημένη ταχύτητα από την πρόσφατη νικηφόρα αναμέτρηση τους στο Λευκόθεο αλλά και την νίκη επί του Κεραυνού η Ομόνοια άρχισε και τον αγώνα απέναντι στον ΑΠΟΕΛ με την ίδια συνταγή…

Πιεστική άμυνα και ευστοχία από το τρίποντο. Οι “πράσινοι” προηγήθηκαν στο 8΄ με 19-7, στο 26΄ με 32-15 και στο ημίχρονο με 42-28 αφού είχαν 7/17 τρίποντα και 8/18 δίποντα. Στην αντίπερα όχθη ο ΑΠΟΕΛ στην ουσία έσπασε τα καλάθια με 1/8 τρίποντα και 9/21 δίποντα και φυσιολογικά βρέθηκε στο πλην 14 του ημιχρόνου.Στην επανάληψη ο ΑΠΟΕΛ μπήκε πιο δυνατά στον αγώνα έπαιξε καλύτερη άμυνα και προσπάθησε να ξαναμπεί στην υπόθεση νίκη.

Σταδιακά μείωσε την διαφορά αφού στο 28΄ το σκορ ήταν στο 53-46 ωστόσο η ομάδα του Νικόλα Παπαδόπουλου βρήκε τις λύσεις στην επίθεση για να προηγηθεί στο 30 με 10 πόντους διαφορά (58-48) ενώ στο 34΄ήταν μπροστά με 11 πόντους (66-55).

Η ψυχολογία πλέον ήταν υπέρ της Ομόνοιας που στο 38΄ προηγήθηκε με 72-58 για να φθάσει στο τελικό 76-63 και να πάρει πανηγυρικά την πρόκριση για το Φάιναλ-Φορ…

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 24-9, 18-19, 16-20, 18-15