Slider Κύπρος

Κύπελλο ΟΠΑΠ Basket League: Θρίλερ ο τελικός βγαλμένος για Κεραυνό και Γουίλλις (86-89)

Πραγματικό θρίλερ είχαμε στον τελικό του Κυπέλλου με τον Κεραυνό να παίρνει το τρόπαιο στην πεντάλεπτη παράταση (86-89) από την Πετρολίνα ΑΕΚ με ένα Ντάραλ Γουίλλις να τα κάνει όλα, να παίζει για τους Αμπουκάρ και Κινγκ (οι μεγάλοι απόντες) και να χαρίζει το τρόπαιο στον ομάδα του Στροβόλου.

Ο μεγάλος τελικός κρίθηκε βέβαια στις λεπτομέρειες με τον Κεραυνό να έχει τις δυνάμεις στο τέλος να επικρατεί και να κερδίζει μία ΑΕΚ που τα έδωσε όλα στο “Κίτιον” Λάρνακας αλλά στο τέλος να μην καταφέρνει να κατακτήση το Κύπελλο για τρίτη συνεχή χρονιά…

MVP

Εκπληκτικός για άλλο ένα αγώνα ήταν ο Αμερικανός του Κεραυνού Ντάραλ Γουίλλις που η κατάκτηση του Κυπέλλου από τον Κεραυνό οφείλεται κατά μεγάλο ποσοστό σε αυτόν. Ο Γουίλλις κάλυψε με εντυπωσιακό τρόπο την απουσία τόσο του Κινγκ όσο και του Αμπουκάρ λόγο τραυματισμών, στον τελικό απέναντι στην ΑΕΚ έπαιξε για…τρείς και στο τέλος διακαιώθηκε. Ο Γουίλλις μετά τον ημιτελικό απέναντι στην Ένωση ήρθε στον τελικό και πέτυχε 40 πόντους (12/16 βολές, 11/16 δίποντα, 2/3 τρίποντα) ενώ μάζεψε 17 ριμπάουντ, είχε 2 μπλοκ, 1 ασιστ, 1 κλέψιμο και 2 λάθη…

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Οι δύο ομάδες μπήκαν δυνατά στον αγώνα έβρισκαν λύσεις στην επίθεση και στην ουσία συμβάδιζαν στο σκορ. Ο Κεραυνός με 8 πόντους του Νίκου Στυλιανού κατάφερε να κάνει την πρώτη μικρή διαφορά αφού προηγήθηκε με 15-19 στο 7΄ αλλά και η ΑΕΚ αντέδρασε με τους Γκίμπσον (9 πόντοι) και Βερενμένκο (6 πόντοι) για να κλείσει το δεκάλεπτο στο 22-21. Στο δεύτερο δεκάλεπτο ήταν ο Κεραυνός που άρχισε καλύτερα με την διαφορά ότι όσο περνούσε και η ώρα έβρισκε και λύσεις στην άμυνα με αποτέλεσμα να βρεθεί στο ημίχρονο να προηγείται με 10 πόντους διαφορά (37-47) αφού Γουίλλις (πέτυχε 15 πόντους και μάζεψε 9 ριμπάουντ) και Τσιάνελς (9 πόντοι) ανέλαβαν δράση στην επίθεση.

Αντίθετα η ΑΕΚ δεν μπόρεσε να ακολουθήσει τον ρυθμό παρά το αγωνιστικό ανέβασμα των Μπιγκς και Σκίφιτς που πέτυχαν από 6 πόντους. Σε αυτό το πρώτο μέρος η ΑΕΚ είχε 2/9 τρίποντα και 13/21 δίποντα και τον Κεραυνό να έχει 6/14 τρίποντα και 11/15 δίποντα και την ευστοχία να αγγίζει το 60%.

Στο τρίτο δεκάλεπτο ήταν λογικό η ΑΕΚ να αντιδράση για να ξαναμπεί στην διεκδικήση της νίκης και του τροπαίου με τον Κεραυνό από την άλλη να αρχίζει καλύτερα και να προηγείται στο 23΄ με 10 πόντους διαφορά (42-52).

Οι Παντελή, Σιζόπουλος και Μπιγκς έδωσαν τις λύσεις στην επίθεση, η ομάδα της Λάρνακας πίεσε τον Κεραυνό με αποτέλεσμα να έρθει ένα σερί 13-1, η ΑΕΚ να προηγηθεί με 55-53 στο 26΄ για να κλείσει το δεκάλεπτο στο 64-66 για τον Κεραυνό που είχε ως λύση στην επίθεση τον Γουίλλις (πέτυχε 28 πόντους). Στο τέταρτο δεκάλεπτο η ΑΕΚ με ένα νέο σερί 8-0 βρέθηκε μπροστά με 6 πόντους (72-66) αφού ο Γουίλλις πλέον δεν είχε δύναμεις για να βοηθήσει στην επίθεση και τον Κεραυνό να μένει άποντος για 6 σχεδόν λεπτά. Στα τελευταία 4 λεπτά ο Λειβαδιώτης επανέφερε στην ομάδα τον Γουίλλις, στο 37΄ο Κεραυνός μείωσε στον πόντο (72-71) ενώ 1.24 πριν το τέλος ο Γουίλλις έκανε το 73-75. Ο Κεραυνός 24 δευτερόλεπτα πριν το τέλος με μία βολή του Χάγκινς προηγήθηκε με 74-76 με την ΑΕΚ στην τελευταία της επίθεση να κερδίζει δύο βολές με τον Παντελή που ευστόχησε (76-76) για να στείλει τον αγώνα στην πεντάλεπτη παράταση αφού ο Χάγκινς ήταν άστοχος στο τελευταίο σουτ…

Στην παράταση η ΑΕΚ προηγήθηκε 1.20 πριν το τέλος με τρίποντο του Παντελή και δίποντο του Ντούρεν με 83-79 με τον Κεραυνό να μειώνει σε 83-81 ενώ 25 δευτερόλεπτα πριν το τέλος ο Κορωνίδης με 2 βολές έβαλε μπροστά τον Κεραυνό με 85-86. Η ΑΕΚ αστόχησε στην τελευταία της επίθεση με τον Ντούρεν, ο Στυλιανού 7 δευτερόλεπτα πριν το τέλος με δύο βολές έκανε το 85-88 και ο Κεραυνός διάλεξε να κάνει φάουλ και να στείλει την ΑΕΚ στις βολές με τον Παντελή. Ευστόχησε στην μία βολή (86-88) και όπως ήταν λογικό αστόχησε στην δεύτερη για να διεκδικήσει η ομάδα του το επιθετικό ριμπάουντ ωστόσο αυτό πήγε στον Γουίλλις που έγραψε το τελικό 86-89 με μία εύστοχη βολή.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 22-21, 15-26, 27-19, 12-10 (76-76), 10-13.