Τελευταία Αποτελέσματα

Λαύριο did it again!!

Alfa Diallo (23 πόντοι)

Ιστορική πρόκριση στα ημιτελικά για την ομάδα του Λαυρίου που πέταξε στο καναβάτσο της ΑΕΚ, έπειτα από το 90-85 σε ένα ματς με πολύ ένταση και πάθος που χρειάστηκε και την παράταση για να «βγάλει» τον νικητή αφού ο μέχρι εκείνη την στιγμή ωραίος έγινε μοιραίος, ο λόγος για τον νέο Αμερικάνο της ΑΕΚ τον Daryl Macon o οποίος ενώ είχε 6 στις 6 ελεύθερες βολές , ήταν ο 1ος σκόρερ και έτοιμος να φέρει την ομάδα του μπροστά με ένα και με μόλις 10 δευτερόλεπτα πριν την λήξη της κανονικής διάρκειας, έχασε την βολή και έτσι έληξε το ματς ισόπαλο αφού ο Davies έχασε το τελευταίο σουτ.

Το ματς ήταν ντέρμπι από το πρώτο δευτερόλεπτο, με τον Macon να σκοράρει από παντού και να δίνει ένα προβάδισμα στην ΑΕΚ έως και τους 8 πόντους. Το Λαύριο όμως με έξυπνο μπάσκετ, και με τον Σερέλη να κάνει και πάλι τσεκ-ματ στον Παπαθεοδώρου, ενώ βρισκόταν πίσω καθ΄ όλη την διάρκεια του 1ου ημιχρόνου, μετά το 25ο λεπτό και με control μπάσκετ (κάτι που δεν συνηθίζει ο Σερέλης)  έκοψε την διαφορά, πήρε κεφάλι και τελικά κατάφερε να μην χάσει το ματς στο τέλος της κανονικής διάρκειας. Η ομάδα του Λαυρίου  αν και τρομερά άστοχη από την περιφέρεια (τέλειωσε τα ματς με μόλις 4/20 τρίποντα) είχε τσαμπουκά και με τον αθλητισμό της νεανικότητας των παικτών του Χρήστου Σερέλη (που είδε να φεύγει από τον αγώνα πολύ νωρίς λόγω μυϊκών σπασμών, ο πολύ κομβικός παίκτης Πέτρος Γερομιχαλός) κέρδισαν την εμπειρία των Maciulis, Langford και Ζήση που ουσιαστικά πήγαν να γυρίσουν το ματς τόσο στην κανονική διάρκεια όσο και στο τέλος, αλλά ξέμειναν από δυνάμεις. Κομβικοί παίκτες ο Νίκος Περσίδης, και φυσικά ο MVP της 14ης εβδομάδας στην Basket League, Alfa Diallo (23 πόντοι) και Βασίλης Μουράτος (19 πόντοι) ενώ ο αθόρυβος «εργάτης» Devin Davies τέλειωσε το ματς με 16 πόντους, ενώ ο Carter σήμερα ήταν μεν άστοχος (6 πόντοι) αλλά μοίρασε και 7 από τις 17 ασιστ της ομάδας του!. Από την ΑΕΚ που φωνάζει (κατά την γνώμη μας εντελώς άδικα) για την διαιτησία και ειδικότερα για τις βολές 42-25 υπέρ του Λαυρίου, που βασικά όπως είπαμε προηγουμένως, τα φάουλ τα κέρδιζαν οι αθλητικοί παίκτες του Λαυρίου έναντι των πιο αργοκίνητων παικτών της ΑΕΚ, Ο Daryl Macon ήταν ο πρώτος σκόρερ με 24 πόντους και 3 ασιστ αλλά από άμυνα μάλλον δεν γνωρίζει τι σημαίνει, ο Αμερικάνος γκαρντ αφού όσους πόντους σκόραρε μπροστά τους «έτρωγε» πίσω. 17 πόντοι από τον Keith Kangford, που όμως η άμυνα του Περσίδη ήταν τρομερή και τον έβγαλε έξω από τον ρυθμό του στα τελευταία και σημαντικότερα λεπτά του αγώνα. O Παπαθεοδώρου προτίμησε να παίξει αρκετή ώρα χωρίς τον καλύτερο του σέντερ, Yanick Moreira, o οποίος έμεινε στο ματς μόλις 12 λεπτά, ενώ έπαιξε κυρίως με Kingsley & Slaughter.

Στο άλλο ματς του σημερινού προημιτελικού, Ο ΠΑΟΚ κέρδισε τον Ηρακλή μέσα στο Ιβανώφειο με 61-63, με τον Jermaine Love να είναι όλα τα λεφτά! Ο Αμερικάνος σκόραρε 21 πόντους, και 5 ασιστ και ήταν μακράν ο καλύτερος παίκτης του ματς. Όμως ο παράγοντας Χ του ματς, ήταν ο Γιώργος Καμπερίδης ο οποίος έπαιξε 26.35 και σκόραρε 11 πόντους, με 6 ριμπάουντ και 1 κλέψιμο στο καλύτερο ματς που έκανε με τα χρώματα του ΠΑΟΚ. Από τον Ηρακλή που είναι η δεύτερη ομάδα μετά το Περιστέρι που θα αλλάξει και 2ος προπονητή φέτος ( Ο Καλύβας πήρε πάνω του τον αποκλεισμό και έγινε και δεκτή η παραίτηση του, κάνοντας τον τον 9ο προπονητή που ουσιαστικά χάνει την θέση του στην φετινή Basket League) καλύτερος παίκτης ήταν ο Olivier Hanlan με 17 πόντους, 4 ριμπάουντ και 4 ασιστ αλλά ήταν τραγικά μόνος, αφού ήταν και ο μόνος παίκτης που είχε διψήφιο αριθμό πόντων.

Χθες σε ένα Γκραν Γκινιόλ ματς, ο Προμηθέας έφυγε με την πρόκριση από την Ρόδο, αφού τελικά μετά βαΐων και κλάδων κέρδισε τον Κολοσσό Ρόδου με 68-73 έχοντας σαν καλύτερο παίκτη τον  Jerian Grant (13 πόντοι, 5 ριμπάουντ, 6 ασιστ, 4 κλεψίματα) ενώ από τον Κολοσσό (που έπαιξε χωρίς Goins & Lawson) o Kerem Kanter σκόραρε 17 πόντους άρπαξε 18 ριμπάουντ, με 2 ασιστ αλλά ήταν και αρκετά άστοχος (5/12 δίποντα ¼ τρίποντα) ενώ ο Σέρβος Mihajlo Andric έσπασε τα καλάθια σκοράροντας 6 πόντους με 2/12 σουτ!! Πολύ καλός ο πάντοτε σταθερός Αμερικάνος point guard, Dominic Artis, με 16 πόντους, 4 ριμπάουντ και 5 ασιστ με 2 κλεψίματα, ενώ διψήφιος στις… ασιστ ήταν πάλι ο βετεράνος Βασίλης Ξανθόπουλος (10)