Basket League Άλλες Ειδήσεις

Λαύριο vs Προμηθέας – 3ος ημιτελικός

Ο 3ος ημιτελικός μεταξύ Λαυρίου και Προμηθέα Πάτρας κρίθηκε στην παράταση, αφού οι δύο ομάδες κόλλησαν επί 3.14’’ λεπτά στο 70-70. Ο Jerian Grant ήταν ο πρώτος σκόρερ για τον Προμηθέα. Η ομάδα της Πάτρας πήρε και πάλι όλες τις αμφισβητούμενες φάσεις, και ειδικά στη παράταση, όπου οι αποφάσεις ήταν μονόπλευρες, όπως εξάλλου σε όλη την σειρά των 2 αυτών ομάδων. Τα φάουλ ήταν υπέρ των Πατρινών ειδικότερα εκεί που η μπάλα ζύγιζε ένα τόνο και οι άμυνες ήταν σκληρές και από τις δύο ομάδες αλλά δυστυχώς το Λαύριο είναι μια μικρή επαρχιακή πόλη (και ο νοών νοείτο) . Σε κάθε περίπτωση, οι παίκτες του Λαυρίου (και ιδιαίτερα ο Glenn Cosey & Tyson Carter) κέρδισαν και τον Προμηθέα Πάτρας αλλά και την κακή διαιτησία με 85-79 και έκανε το 2-1.

Ένα Λαύριο εφτάψυχο πάλεψε με νύχια και με δόντια και τελικά κέρδισε το πρώτο ματς της ιστορίας του σε ημιτελική φάση, ένα ιστορικό ματς και μια ιστορική νίκη για το Λαύριο που είχε σαν πρώτο σκόρερ (αλλά τρομερά άστοχο στο τελευταίο 20λεπτο) τον διεθνή point guard, Βασίλη Μουράτο, ο οποίος σκόραρε 16 πόντους, 3 ριμπάουντ, 3 ασιστ και 2 λάθη σε σχεδόν 31 αγωνιστικά λεπτά. Ο Devin Davies πάντοτε πολύτιμος σήμερα σκόραρε 15 πόντους, 7 ριμπάουντ, 2 λάθη και 2 κλεψίματα με μια τάπα σε 30 λεπτά. Ενώ ο Tyson Carter έπαιξε 37.11’’ σκόραρε 14 πόντους αλλά ήταν πολύ άστοχος με 3/11 σουτ, 4 ριμπάουντ, 6 ασιστ και 1 λάθος. Ο Jared Savage με 11 πόντους, πολλές αμυντικές στιγμές, 4 ριμπάουντ, και 1 λάθος σε 26.15’, ενώ 10 πόντους στο 1ο μέρος του αγώνα σκόραρε ο Γερομίχαλος, 2 ριμπάουντ και 5 ασιστ!! Από τον Προμηθέα, ο οποίος έχασε το ματς μέσα από τα χέρια του, αφού το Λαύριο είχε περίσσιο πάθος και για την αδικία που έγινε στο 2ο ματς, ο καλύτερος παίκτης ήταν ο Jerian Grant ο οποίος σκόραρε 20 πόντους, αλλά ήταν πολύ άστοχος στο τέλος κλείνοντας με 6/12 δίποντα και 1/5 τρίποντα παίζοντας όμως 42.11’’ λεπτά, είχε ακόμα 4 ριμπάουντ και 7 ασιστ με 2 κλεψίματα και 3 λάθη. Ο Δημήτρης Αγραβάνης με 16 πόντους, αλλά 1/7 τρίποντα, 5 λάθη και 5 ριμπάουντ, ενώ οι Agbelese & Ford σκόραραν από 10 πόντους με τον Agbelese να βγαίνει εκτός ματς με 5 φάουλ παίζοντας 21.15’’. Ο παίκτης του αγώνα ήταν ο Glenn Cosey ο οποίος μίλησε μόλις στο τελευταίο δίλεπτο της 5λεπτης παράτασης και όταν η μπάλα ήταν πολύ βαριά, ο Αμερικάνος point guard σκόραρε 2 κολλητά τρίποντα και τέλειωσε τον Προμηθέα κλείνοντας το ματς με 9 πόντους, 4 ριμπάουντ και 2 ασιστ…

Ακόμα ένα ντέρμπι λοιπόν τέλειωσε, και ένα άλλο θα αρχίσει σε λιγότερο από 48 ώρες, για το Λαύριο θα είναι ακόμα ένα do or die ματς, ενώ για τον Προμηθέα θα είναι το ματς της έδρας του, που θέλει να κερδίσει για να προκριθεί στην τελική φάση εκεί που θα περιμένει είτε τον Παναθηναϊκό είτε την ΑΕΚ