Slider ΝΒΑ

Λύγισαν οι απουσίες τους Μπακς (107-102)

Οι απουσίες λύγισαν τους Μπακς. Παίζοντας χωρίς τον Γιάννη Αντετοκούνμπο και άλλους 6 παίκτες του ροτέισον, το Μιλγουόκι δεν άντεξε στο Κλίβελαντ, με τους Καβαλίερς να παίρνουν τη νίκη στο τέλος με 107-102.

Οι Καβς εκμεταλλεύτηκαν στο έπακρο το γεγονός ότι το Μιλγουόκι παρατάχθηκε ουσιαστικά με μισή ομάδα και ξέφυγαν με 58-47 στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου. Στην τρίτη περίοδο οι Μπακς όμως συνήλθαν και με αντεπίθεση διαρκείας κατάφεραν να ισοφαρίσουν σε 81-81.Στην τέταρτη περίοδο το παιχνίδι ήταν πλέον ντέρμπι.

Με το σκορ στο 103-100 όμως για το Κλίβελαντ, ο Κόλιν Σέξτον σημείωσε ένα μεγάλο καλάθι για το 105-100. Ακολούθως, ο Έρικ Μπλέντσο μείωσε σε 102-105, με το Μιλγουόκι να έχει στο τέλος την ευκαιρία να στείλει το παιχνίδι στην παράταση, αλλά ο Έρσαν Ιλιασόβα υπέπεσε σε λάθος στην τελευταία επίθεση των Μπακς, με τον Τζόρνταν Κλάρκσον να διαμορφώνει το τελικό σκορ από την γραμμή των βολών.

Ο Σέξτον με 25 πόντους και ο Κλάρκσον με 23 πόντους ήταν οι κορυφαίοι των νικητών, με τον Μπράντον Νάιτ να προσθέτει 13 πόντους.Για τους Μπακς, ο Κρις Μίντλετον είχε 26 πόντους και 12 ριμπάουντ, ο Έρικ Μπλέντσο 24 πόντους, 8 ριμπάουντ και 8 ασίστ και ο Μπρουκ Λόπεζ 19 πόντους.