Slider Κύπρος Σημαντικές Ειδήσεις Τίτλοι Ειδήσεων

ΟΠΑΠ Basket League: Ζωντανή η ΕΘΑ για πλέι-οφ, βυθίζεται η Ένωση (89-91)

Μεγάλο παιγνίδι βγήκε στο Παραλίμνι με την ΕΘΑ να παίρνει την νίκη στον έξτρα πεντάλεπτο χρόνο της παράτασης (89-91) να μένει ζωντανή στην διεκδίκηση της τέταρτης θέσης που οδηγεί στα πλέι-οφ αλλά από την άλλη να βυθίζει την Ένωση στην τελευταία θέση της βαθμολογίας και να κινδυνεύει πλέον άμεσα με υποβιβασμό. Τόσο η γηπεδούχος Ένωση όσο και η ΕΘΑ πάλεψαν από την αρχή μέχρι και το τέλος για να πάρουν την νίκη που τελικά αυτή χαμογέλασε στην ομάδα της Έγκωμης χάρις στο τελευταίο σουτ του Αμερικανού Φλέμινγκς με την λήξη της παράτασης.

MVPΟ

Κρίστοφερ Φλέμινγκς χωρίς αμφιβολία ήταν η…αιτία για την μεγάλη νίκη της ΕΘΑ. Ο Αμερικανός σταμάτησε στους 32 πόντους έχοντας 10/11 βολές, 8/8 δίποντα και 2/10 τρίποντα ενώ είχε 3 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 3 κλεψίματα.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Από ένα δεκάλεπτο είχαν στο πρώτο ημίχρονο οι δύο ομάδες με την φιλοξενούμενη ΕΘΑ να αρχίζει καλύτερα τον αγώνα να προηγείται στο σκορ με 11-12 αλλά την Ένωση να επανέρχεται και να κάνει ένα σερί 11-0 για να περάσει μπροστά με 22-12. Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι με καλή ψυχολογία μπήκαν δυνατά για να προηγηθούν με 30-17 στο 15΄ αλλά  η ΕΘΑ που βελτιώθηκε αισθητά στην άμυνα, βρήκε λύσεις στην επίθεση και με ένα σερί 16-2 πέρασε μπροστά με 32-33 στο 19΄ για να κλείσει το ημίχρονο στο 34-33.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι δύο ομάδες συνέχισαν στο ίδιο μοτίβο αφού δεν μπορούσαν να επιβληθούν. Τόσο η Ένωση όσο και η ΕΘΑ έβρισκαν τις λύσεις στην επίθεση (56-60 στο 33΄, 68-68 στο 38΄) με την ομάδα της Έγκωμης να προηγείται με δύο βολές του Τζαουάρα με 74-76 αλλά και την Ένωση να ισοφαρίζει ακριβώς με το τέλος του αγώνα με τον Τζάρβις Ρέι.

Στην πεντάλεπτη παράταση η ΕΘΑ προηγήθηκε με 5 πόντους διαφορά 2΄.30΄΄ πριν το τέλος (79-84), αλλά ο Ζάκης Παπαδόπουλος με 3/4 βολές μείωσε σε 82-84 και ο Ρέινες ισοφάρισε σε 84-84. Ο Ντέιβις με μία εύστοχη βολή έβαλε μπροστά την ΕΘΑ με 84-89 για να έρθει ο Παπαδόπουλος με τρίποντο και 2 ελεύθερες βολές να ισοφαρίσει 5 δευτερόλεπτα πριν το τέλος σε 89-89.

Η ομάδα της Έγκωμης με δίποντο του Φλέμινγκς με την λήξη πήρε την νίκη με 89-91 που την φέρνει να διατηρεί ελπίδες ακόμη και για την τέταρτη θέση.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 22-15, 12-18, 17-15, 25-28, (13-15)