Basket League Άλλες Ειδήσεις Αρχική

Στο ντέρμπι ουραγών κέρδισε ο….. Νίκος!

Στο τελευταίο ματς του ΣΚ για την 18η αγωνιστική της Basket League (έχουμε και ματσάκι αύριο) είδαμε ένα εκπληκτικό πρώτο 20λεπτο και από τις δύο ομάδες αλλά κυρίως από τους φιλοξενούμενους, αφού η ομάδα της Λάρισας σκόραρε 49 πόντους με 9/17 τρίποντα  και 4/9 από τον πρώην ΝΒΑερ Brandon Rush. Η ομάδα του Παπανικολόπουλου εάν δεν υπέπιπτε σε 3 συνεχόμενα λάθη το τελευταίο 1.5 λεπτό του 20υ δεκαλέπτου η διαφορά θα ήταν κοντά στους 20 πόντους, αντί γι’ αυτού, πήγε στο μισό με 38-49 κυρίως λόγω Χουγκαζ, ο 20χρονος forward, με 11 πόντους και με άλλους 13 από τον βετεράνο Λουκά Μαυροκεφαλίδη, έμεινε στο ματς, και έκοψε την διαφορά στους 11 πόντους.

Ο Pridget το 1ο 20λεπτο έμεινε στο απόλυτο μηδέν, το ίδιο και ο Hollowell, κάτι που μας προετοίμαζε για ένα δυνατό come-back από τους 2 Αμερικάνους το 2ο 20λεπτο.. Αντίθετα, η Λάρισα πήρε πόντους από 9 παίκτες με τον Σπυρόπουλο να είναι ο μόνος παίκτης που χρησιμοποιήθηκε και σε σκόραρε, ενώ πολύ καλό 1ο ημίχρονο έκανε τόσο ο Κώττας (8 πόντοι, 2 ριμπάουντ, 1 ασιστ σε 9.51’’) όσο και ο Brandon Rush (12 πόντοι, 2 κλεψίματα και 2 ριμπάουντ). Στο 2ο 20λεπτο όμως άρχισε πολύ παράξενα με ένα time-out από τον Coach Αγγέλου στα πρώτα 18 δευτερόλεπτα…, για να κάνει ένα γρήγορο 14-8 στα πρώτα 5 λεπτά και να κάνει το ματς ντέρμπι (47-52), για να κλείσει η 3η περίοδος με 58-63, αφού το Rush σκόραρε το 6ο του τρίποντο όταν ο Ιωνικός πήγε το σκορ στο καλάθι.

Η 4η περίοδος άνηκε αποκλειστικά στον Χουγκάζ, ο 20χρονος forward πήρε την ομάδα του στους «ώμους» και με τέσσερα τρίποντα (το 1 από τα 9 μέτρα) και συνολικά 7 στα 7 και 23 πόντους, έδωσε ουσιαστικά το έναυσμα για την νίκη της ομάδας του, αφού η Λάρισα δεν έβρισκε σκορ ούτε από τον Brown ούτε από τους Washington & Gordon κοντά στο καλάθι όπου κέρδισε πολλές μάχες ο Μαυροκεφαλίδης ο οποίος έδωσε πολλές βοήθειες την τελευταία περίοδο στο ζωγραφιστό.. Τελικό σκορ, 83-76 με τον Ιωνικό να μένει στην Basket League, και την Λάρισα να πρέπει να τα παίξει όλα για όλα, να βρει τον αντικαταστάτη του Jerry Smith, άμεσα και να «πολεμήσει» τα επόμενα 4 ματς. Ο Τολιόπουλος με 11 πόντους και 8 ασιστ, ο Holyfield με τους 10 πόντους που σκόραρε την 4η περίοδο και ο Μαυροκεφαλίδης με 15 πόντους ήταν οι καλύτεροι συμπαίκτες του MVP Νίκου Χουγκαζ. Από την Λάρισα οι 18 πόντοι του Rush με τα 6/13 τρίποντα, και οι 11 του Brown ήταν ότι καλύτερο είχε να επιδείξει η ομάδα του Παπανικολόπουλου…