Basketball Breaking News

Το μεγαλύτερο ντέρμπι της Βόρειας Ελλάδας!

Η πρώτη ημέρα της 18ης αγωνιστικής έκλεισε με το κλασσικό ντέρμπι της Θεσσαλονίκης όπου ο Άρης φιλοξένησε στο «Νίκος Γκάλης» τον ΠΑΟΚ. Σε ένα ντέρμπι από τα παλιά, η δύο ομάδες έκλεισαν το 1ο ημίχρονο με απόλυτη ισοπαλία 37-37, αλλά στο 3ο δεκάλεπτο κυριάρχησε ο Άρης και πήρε και μια διαφορά έως και 13 πόντους με τους Φλιώνη και Chalmers μπροστάρηδες, έκλεισε την 3η περίοδο στον συν 10 (61-51). Στην ανάπαυλα όμως του δεκαλέπτου ποιος είδε τον Λυκογιάννη και δεν τον φοβήθηκε, αφού λοιπόν ο έμπειρος Έλληνας προπονητής τους τα έψαλλε μια χαρά, μπήκαν οι παίκτες του ΠΑΟΚ σαν Ταύροι εν υαλοπωλείο, και ιδιαίτερα ο Elston Turner, o οποίος σκόραρε στην 4η περίοδο, 13 πόντους (από τους συνολικά 26 της ομάδας του) κράτησαν τον Άρη στους 10 πόντους, και πήραν την σημαντική για τη συνέχεια νίκη επί του Άρη, τον οποίο κέρδισαν και στην Πυλαία τον πρώτο γύρο.. Οι Turner & Carter σκόραραν 17 και 13 πόντους ενώ ο Κακλαμανάκης έχασε το double-double figure για ένα ριμπάουντ (10 πόντοι και 9 ριμπάουντ).

Οι Griffin & Love δεν ήταν τόσο παραγωγικοί όπως άλλα ματς αλλά μοίρασαν 8 ασιστ και σκόραραν και 16 πόντους (από 8). Ο Άρης είχε τον καλύτερο του παίκτη (Κουζέλογλου) στον πάγκο, αφού ο Έλληνας διεθνής έπαιξε μόλις 15 λεπτά χωρίς λόγο, και έτσι την επιθετική συγκομιδή μοιράστηκαν οι Dragicevic, Chalmers & Little (από 11 πόντους) ενώ ο Φλιώνης σκόραρε 13, όλοι στο 1ο ημίχρονο. Ο Μilosevic χρεώθηκε πολύ γρήγορα με 4 φάουλ και έτσι έπαιξε μόλις 12 λεπτά (6 πόντοι και 4 ριμπάουντ). Ο Άρης (6-11) έχει μηδαμινές ελπίδες να κάνει κάτι άλλο φέτος από του να σωθεί, και να τερματίσει σε μία θέση μεταξύ της 8ης-11ης αφού τον περιμένουν εντός η ΑΕΚ και ο Ιωνικός Νίκαιας και εκτός οι Κολοσσός Ρόδου και Περιστέρι, εάν πετύχει μία νίκη στα εναπομείναντα 4 ματς, θα πάει στις 7 νίκες και εκεί θα μείνει. Από την άλλη, ο ΠΑΟΚ (9-8) πήρε μια σχετική ώθηση με αυτή τη νίκη, και θα προσπαθήσει να προσπεράσει στην τελική ευθεία το Περιστέρι στην μάχη της 5ης θέσης, αφού θεωρούμε δεδομένο ότι ο Προμηθέας (που έπαιξε μόλις 14 ματς) θα αρπάξει τελικά την 4η ή και την 3η θέση στη κανονική περίοδο…