Basket League

15η αγωνιστική – Μέρος 2ο

Η 2η ημέρα της 15ης (κουτσής) αγωνιστικής της Basket League, έφτασε στο τέλος της με δύο πολύ μεγάλα διπλά από τον Ιωνικό Νίκαιας και τον ΠΑΟΚ Θεσσαλονίκης μέσα στο Ιβανώφειο και στην Λάρισα αντίστοιχα. Δύο πολύ δυνατά ματς τα οποία κράτησαν σε αγωνία το μπασκετικό κοινό, με τις δύο φιλοξενούμενες να «κλέβουν» την νίκη στο τέλος και στις λεπτομέρειες..

Αρχής γενομένης το ματς στο Ιβανώφειο όπου το ντεμπούτο του ομοσπονδιακού προπονητή της Εθνικής Ελλάδας, δεν ήταν ιδανικό, αφού ο Coach Σκουρτόπουλος δεν κατάφερε να αλλάξει  και πολλά και παρά το ότι ο Ηρακλής έλεγχε το ματς σε πολύ μεγάλο μέρος του αγώνα τελικά έχασε την ευκαιρία να πάρει την νίκη από τον Ιωνικό και παρέμεινε στις 5 νίκες και στα χαμηλά «διαζώματα» της βαθμολογίας. Ο δήμιος της ομάδας του Σκουρτόπουλου ήταν ο διεθνής Έλληνας guard Βασίλης Τολιόπουλος, ο οποίος με 16 πόντους, τους 9 στο τελευταίο και σημαντικό δίλεπτο, σκότωσε κάθε ελπίδα του Ηρακλή, ο οποίος είχε μεν την υπεροπλία στο ζωγραφιστό ελέω Καββαδά (15 πόντοι και 8 ριμπάουντ με 7/7 δίποντα) αλλά δεν κατάφερε να κλείσει περιφερειακά την άμυνα του με αποτέλεσμα το 69-63, 3.43’ πριν το τέλος να γίνει 75-78. Ο βετεράνος Λουκάς Μαυροκεφαλίδης έκανε ότι ήθελε τελειώνοντας το ματς με 24 πόντους και 14 ριμπάουντ, 2 ασιστ, 1 κλέψιμο, 1 τάπα και 3 λάθη σε 36.23’’, βάζοντας σοβαρή υποψηφιότητα να είναι ο MVP της 15ης αγωνιστικής, ενώ 12 πόντους πρόσθεσε ο πολύτιμος και αθόρυβος Sayeed Pridgett. Από τον Ηρακλή, ο νεοφερμένος josh Haggins, έδειξε ότι θα βοηθήσει στην συνέχεια αφού στο ντεμπούτο του, σκόραρε 12 πόντους, 5 ριμπάουντ, 1 κλέψιμο και 3 ασιστ σε 22 λεπτά. O Ιωνικός με αυτή τη νίκη ξεπέρασε τον Ηρακλή στον πίνακα της βαθμολογίας (6-9)

Στην Λάρισα, η τοπική ομάδα είχε όλα τα φόντα και τις προϋποθέσεις να κερδίσει τον ΠΑΟΚ αλλά το μακρινό σουτ του Smith στο τέλος της κανονικής περιόδου δεν βρήκε στόχο με αποτέλεσμα στο έξτρα 5λεπτο, ο ΠΑΟΚ με περισσότερες λύσεις να πάρει τελικά το ματς με 88-91. Ο Elston Turner στο καλύτερο ματς της εν Ελλάδι καριέρας του με 18 πόντους, 6 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα και 2 ασιστ και ο νεοεισελθόντας στην ομάδα (και ένα χρόνο σε απραξία) Joshua Carter με 17 πόντους, ήταν όλα τα λεφτά στον ΠΑΟΚ, ενώ από πολύ κοντά ήταν οι δύο Αμερικάνοι γκαρντ Jermaine Love (14 πόντοι, 6 ριμπάουντ και 5 ασιστ) με τον Malcolm Griffin να πετυχαίνει άλλο ένα double-double figure με 13 πόντους, 11 ασιστ και 3 ριμπάουντ. Από την Λάρισα ο Jerry Smith με 27 πόντους, 4 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα και 1 ασιστ, ήταν τραγικά μόνος του, αφού ο Brandon Rush σκόραρε μεν 16 πόντους αλλά τους 13 στο πρώτο ημίχρονο, ενώ οι Brown (13) & Devaugn Washington (11) είχαν μεν ρόλο αλλά όχι σε βαθμό του να κάνουν την «αλλαγή» και να πάρουν το ματς εναντίον του πιο «γεμάτου» ρόστερ του ΠΑΟΚ. Ο ΠΑΟΚ (8-7) μπήκε για τα καλά στην διεκδίκηση της 5ης θέσης στην φετινή regular season

Τέλος, στο ΟΑΚΑ και στο ντεμπούτο των Μαντζούκα και TJ Bray είχαμε ευχάριστα και δυσάρεστα.. Αρχικά το ματς δεν επιδέχεται καμίας κριτικής, ο Άρης έπαιξε χωρίς Milosevic, Dragisevic και Σλαφτσάκη, ενώ ο Παναθηναϊκός (χωρίς Howard Sant-Roos, Nedovic & Hezonja), έκανε δοκιμές με τον Ισραηλινό Head Coach, να χρησιμοποιεί  και τους 12 παίκτες του, αλλά ο τραυματισμός του Παπαπέτρου αμαύρωσε το τελικό αποτέλεσμα και την εμφάνιση του Αμερικάνου TJ Bray. To 94-72 με τον Παναθηναϊκό να παίζει ουσιαστικά στο τελευταίο 5λεπτο απλά για να «περαιωθεί» το ματς, αντικατοπτρίζει και την διαφορά των 2 ομάδων, με τον Παναθηναϊκό του Kattash να σουτάρει 43 τρίποντα!! Τον TJ Bray να σκοράρει τα 8 από τα 14 που σούταρε, και τους πράσινους να σκοράρουν 60 πόντους από το τρίποντο (20/43 τρίποντα και μόλις 14/22 δίποντα αλλά και 6/15 βολές!!) Ντέρμπι το ματς για 16 λεπτά και μετά στο γήπεδο υπήρχε μία ομάδα και ο ….. Κουζέλογλου (16 πόντοι και 10 ριμπάουντ).  Ο ΤJ Bray μάλλον είναι καλή περίπτωση για τον Παναθηναϊκό σε μια σεζόν που θα τεσταριστεί για την επόμενη, η οποία κατά τις φήμες δεν θα έχει σχέση με την φετινή….Τόσο σε στόχους, όσο και σε budget, και φυσικά και σε αρχικό ρόστερ…Ο Παναθηναϊκός (11-2) βρίσκεται στην 3η θέση της Basket League με 2 αγώνες λιγότερους, ενώ ο Άρης (4-10) βρίσκεται αισίως στην θέση που τέλειωσε την περσινή σεζόν, στην τελευταία…

Τέλος, ο Ηρακλής ίσως και να έκανε την μοιραία κίνηση η οποία μπορεί και να του στοιχίσει μια ολόκληρη κατηγορία, γιατί; Μα πολύ απλά, το συμβόλαιο του αμερικανού Josh Hagins, δεν είχε κατατεθεί έγκαιρα στον ΕΣΑΚΕ, κάτι που σήμαινε ότι δεν είχε δικαίωμα συμμετοχής στον σημερινό αγώνα. Οι άνθρωποι του Ιωνικού εντόπισαν την παρατυπία και εξέφρασαν την πρόθεσή τους να καταθέσουν ένσταση, κάτι που τελικά δεν έγινε μετά και το νικηφόρο αποτέλεσμα. Μόνο που από την ώρα που το θέμα έγινε γνωστό, μπορούν να το κυνηγήσουν όλες οι υπόλοιπες ομάδες οι οποίες «θα παλέψουν» για την θέση παραμονής στην Basket League, όλες δηλαδή οι ομάδες που πιθανώς έχουν έννομο συμφέρον, ακόμα και να επιβάλλεται η αυταπάγγελτη επέμβαση του ΕΣΑΚΕ. Φήμες λένε ότι ο Αρης, η Λάρισα και το Μεσολόγγι θα κυνηγήσουν την υπόθεση έχουν… ανοίξει τα βιβλία των κανονισμών και δεν είναι διατεθειμένοι να αφήσουν ανεκμετάλλευτο τέτοιο δώρο. Οι επόμενες μέρες φαίνεται ότι θα έχουν αυτό το θέμα στο προσκήνιο και ο Ηρακλής έχει μπει για τα καλά σε καθεστώς αγωνίας!