Αρχική

Basket League: Λαύριο – Ηρακλής Θεσσαλονίκης

Σε ένα άκρως απολαυστικό ματς το Λαύριο κέρδισε τον Ηρακλή και επανήλθε μετά από αρκετές εβδομάδες και έξι συνεχόμενες ήττες σε Ελλάδα και Ευρώπη, στον δρόμο τον επιτυχιών.

Ο Tyson Carter στο τελευταίο παιχνίδι του με τα χρώματα του Λαυρίου ήταν και πάλι χάρμα ειδέσθαι,  κάνοντας και το αποχαιρετιστήριο δώρο του στην ομάδα που άρχισε την επαγγελματική του καριέρα, και σε άλλο ένα ματς ο MVP του αγώνα, αλλά και  ο 1ος σκόρερ των νικητών. Όπως είναι ήδη γνωστό, τον Αμερικάνο παίκτη οι φίλοι του μπάσκετ στην Ελλάδα αλλά ειδικότερα και του Λαυρίου δεν θα τον βλέπουν πια live αλλά τηλεοπτικά  μιας που θα παίζει στην Zenit Αγίας Πετρούπολης, και στα γήπεδα της Euroleague! Ο Μάνος Παπαδόπουλος με γρήγορες και έξυπνες κινήσεις έκανε δικό του τον Αμερικάνο παικταρά και συνεπώς της Ρωσικής ομάδας που θα προσπαθήσει να μπει στην 8αδα της Euroleague. O 23χρονος απόφοιτος του Mississippi University θα υπέρ-τετραπλασιάσει τις αποδοχές του αφού από 70 χιλιάρικα που λάμβανε στο Λαύριο το κασέ του θα ανεβεί στα 300 χιλιάρικα, και έτσι η Ζενιτ μετά τον πρώην παίκτη του ΑΓΟΡ, Conner Frankamp αποκτά μεσούσης της περιόδου τον πολύ καλό νεαρό και πολυτάλαντο παίκτη.

Το Λαύριο λοιπόν έδειξε χαρακτήρα από την αρχή και πάρα την πολύ καλή εμφάνιση του γερόλυκου Έλληνα σέντερ Γάιου Σκορδίλη (9 πόντους, 5 ριμπάουντ και ένα κλέψιμο στο ημίχρονο) αλλά και την γενικότερη κυριαρχία της ομάδας του Κώστα Μέξα,  στις ρακέτες τόσο με τον Σκορδίλη όσο και  με τον πρώην παίκτη του Λαυρίου Γιάννη Κουζέλογλου (6 πόντοι, 2 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα), κατάφερε με ένα φοβερό τρίποντο σε νεκρό χρόνο από τον Tyson Carter, να πάρει ένα προβάδισμα επτά πόντων (43-36) στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου.

Ο Χρήστος Σερέλης είδε με χαρά (αλλά και με λύπη) τον Tyson Carter να κλείνει το 1ο 20λεπτο και σε 17.47’’ με 14 πόντους, 2 ριμπάουντ, 2 ασιστ και 2 λάθη. Ενώ πολύ καλό σχετικά πρώτο ημίχρονο έκαναν και οι Δημήτρης Κακλαμανάκης (9 πόντοι, 2 ριμπάουντ, 1 ασιστ, 1 κλέψιμο και 1 λάθος σε 14.36’’) και Πέτρος Γερομιχαλός (7 πόντοι, 1 ασιστ σε 15.11’’) . Ταυτόχρονα η απουσία του Jerry Smith είχε καλυφθεί ως ένα σημείο από την παρουσία του Αλέξανδρου Νικολαΐδη ο οποίος παίζοντας 7.41’’ σκόραρε ένα τρίποντο, μοίρασε και 2 μπάλες, με 2 ριμπάουντ, 1 κλέψιμο και 1 λάθος). Σε αυτό το πρώτο ημίχρονο ουσιαστικό ρόλο έπαιξε σε άλλο ένα ματς και ο διεθνής point guard, Βασίλης Μουράτος ο οποίος έπαιξε 15.07’’ σκοράροντας 5 πόντους με απόλυτη ευστοχία (2/2 δίποντα και 1/1 τρίποντα), 1 ριμπάουντ, 5 ασιστ και 2 λάθη..

Στο 2ο 20λεπτο, και ενώ ο Ηρακλής μείωσε αρχικά με τρίποντο του αρχισκόρερ της ομάδας Toney Douglas στους 7 πόντους, ο Carter ήταν και πάλι εκεί για να φέρει την ηρεμία στην ομάδα του Χρήστου Σερέλη, ο οποίος είδε τον νεαρό Νικολαΐδη να αναλαμβάνει και επιθετικές πρωτοβουλίες, (12 πόντοι, 2 ριμπάουντ, 4 τελικές πάσες, 2 κλεψίματα και 3 λάθη σε 15.16’’) ενώ επίσης είδε και δραστικό ρόλο στον φορτωμένο με φάουλ Aminu (4 πόντοι, 5 ριμπάουντ, 2 τάπες σε 19.13’’).

Ο Ηρακλής πήγε να κάνει κάτι με τα κολλητά τρίποντα του Ryan Taylor, αλλά ο Carter δεν ήθελε να χαλάσει το αποχαιρετιστήριο του πάρτι, και έτσι πότε με τρίποντες βόμβες, πότε με ασιστ και πότε με διεισδύσεις, έφερνε τη διαφορά σε διψήφιο και μέχρι και τους συν 17. Το 30 δεκάλεπτο έληξε με 17-14 για το Λαύριο και συνολικό 60-50, για να έρθει το 4ο και τελευταίο δεκάλεπτο του Carter με τα κίτρινα του Λαυρίου για να συνεχίσει το επιθετικό του κρεσέντο σταματώντας τελικά στους 31 πόντους!  Ο χαρισματικός MVP του αγώνα, έπαιξε σε αυτό το φινάλε του στην Ελλάδα, 33.29’’ σκοράροντας 31 πόντους με 5/7 δίποντα, 6/10 τρίποντα, 3/3 βολές, 4 ριμπάουντ, 5 τελικές πάσες, 3 κλεψίματα και 2 λάθη!

Άξιος συμπαραστάτης ο νεαρός Αλέξανδρος Νικολαΐδης ενώ  ο Δημήτρης Κακλαμανάκης τέλειωσε με 11 πόντους, και 6 ριμπάουντ με τον Βασίλη Μουράτο να προσθέτει 7 πόντους, 3 ριμπάουντ και 8 ασιστ!! Από τον Ηρακλή, 12 πόντους σκόραραν οι Κουζέλογλου, Σκορδίλης και Douglas και από 11 πόντους οι Garrett & Taylor.

Τελικό σκορ 87-71 με τον Ηρακλή να μένει στη τελευταία θέση με ρεκόρ 3-7 και το Λαύριο να ανεβαίνει προς το παρόν στην 3η θέση με ρεκόρ 5-6