Basket League Αρχική

Basket League: Παναθηναϊκός – Κολοσσός Ρόδου 77-54

Ο Παναθηναϊκός στο ματς που έκλεισε την αυλαία της 5ης αγωνιστικής μέρας της Basket League, ουσιαστικά με άλλο ρόστερ από αυτό που έπαιξε εναντίον της ASVEL την περασμένη Παρασκευή στην εντός έδρας πρώτη ήττα της ομάδας του Δημήτρη Πρίφτη, αφού οι Παπαπέτρου, Okaro White, Jeremy Evans & Yogi Ferrell  για διαφορετικούς λόγους δεν ήταν στον ρόστερ της ομάδας αφού οι 2 πρώτοι ήταν τραυματίες και οι άλλοι δύο δεν έχουν δικαίωμα συμμετοχής, έπαιξε (και πάλι) πολύ κακό μπάσκετ  αλλά ακριβώς όσο έπρεπε εναντίον της πολύ καλής ομάδας του Κολοσσού Ρόδου, για να προσθέσει άλλη μία νίκη. Ο Kenny Williams, o Αμερικάνος guard του Κολοσσού ήταν αρκετά καλός ενώ το νέο απόκτημα του  Ηλία Κατζούρη ο Jordan Floyd τα βρήκε λίγο σκούρα σήμερα με τα ψηλά και δυνατά κορμιά των παικτών του Δημήτρη Πρίφτη.

Το πρώτο 10λεπτο οι δύο ομάδες άργησαν να μπουν στο γήπεδο και έληξε με το πολύ φτωχό 13-16 υπέρ των φιλοξενούμενων, ενώ το κακό μπάσκετ και τα άσχημα ποσοστά από την περιφέρεια συνεχίστηκαν και το 2ο 10λεπτο αφού ο μεν Κολοσσός είχε 3 στα 14 ο δε Παναθηναϊκός  είχε 3/15. Με πολύ κακούς τους περιφερειακούς του ο Δημήτρης Πρίφτης είδε του; Perry, Macon & Nedovic να σκοράρουν μόλις 9 πόντους με άσχημα ποσοστά, ενώ ο 1ος σκόρερ της πράσινης αρμάδας ήταν ο Sant-Roos με 6 πόντους που σκόραρε μόλις μπήκε στις αρχές του 2ου δεκαλέπτου, ενώ ήταν και ο πρώτος ριμπαουντερ με 6 αλλά και 1ος «κλέφτης» με 2. Στα highlights του πρώτου ημιχρόνου ήταν η χρήση του Μαντζούκα για 11.13΄’ με 3 πόντους (1/3 τρίποντα) 2 ριμπάουντ, καθώς επίσης και το σχεδόν 1 λεπτό του 15χρονου Νεοκλή Αβδάλα ο οποίος κατέγραψε ένα αμυντικό ριμπάουντ.. Στο 2ο δεκάλεπτο ο Πρίφτης έδωσε και 7.16’’ στον Καββαδά που σκόραρε 5 πόντους ενώ είχε και 1 ριμπάουντ και 1 τάπα. Το πολύ φτωχό 1ο 20λεπτο τέλειωσε με 34-27 και μάλλον «κοίμισε» και τους λιγοστούς φιλάθλους που βρέθηκαν στο παγωμένο ΟΑΚΑ.

Στο δεύτερο ημίχρονο, ο Πρίφτης δοκίμασε ένα σχήμα με Nedovic, Perry, Sant-Roow Μαντζούκα και Παπαγιάννη το οποίο προς στιγμή του βγήκε αφού είδε το σκορ με 2 κολλητά τρίποντα από τον Nedovic να πηγαίνει στο συν 12 και 42-30 στα7.41΄΄ πριν το τέλος του 3ου δεκαλέπτου και στη συνέχεια με ένα εκπληκτικό σε άμυνα και επίθεση Snt Roos το σκορ πήγε στο 55-36 στο 1.30’’ πριν το τέλος, με ένα επιμέρους σκορ σε 8.30’, 21-9 για τον Παναθηναϊκό. Το 3ο 10λεπτο έκλεισε με 60-38, βρίσκοντας τον Sant-Roos στους 13 πόντους, 8 ριμπάουντ, και 4 κλεψίματα στην φυσική του θέση, αυτή του small forward, και όλα αυτά σε 19.58’’ αγωνιστικά λεπτά..

Το 4ο δεκάλεπτο ήταν μια από τα ίδια με το τελικό σκορ να κλείνει στο 77-54! και τον Μποχωρίδη να παίζει 24 λεπτά στο σύνολο και να τελειώνει με 13 πόντους, 7 ριμπάουντ και 2 ασιστ με 3 κλεψίματα και 3 λάθη σε μια «Φουλ» μέρα από όλες τις απόψεις, ενώ το κλου της βραδιάς ήταν οι πρώτοι 5 πόντοι από τον 15χρονο Νεοκλή Αβδάλα, ο οποίος έπαιξε συνολικά 12.25’’ ενώ άρπαξε και 3 ριμπάουντ. Ο έτερος αλλά πιο ώριμος Λευτέρης Μαντζούκας έπαιξε συνολικά 23.20΄΄  σκόραρε 3 πόντους με 1/5 τρίποντα, αλλά είχε 4 ριμπάουντ, και 2 ασιστ, ο Macon έμεινε στους 6 πόντους αλλά άρπαξε και 5 ριμπάουντ και μοίρασε και 6 τελικές πάσες. ο Λεωνίδας Κασελάκης έπαιξε περισσότερο από κάθε άλλο συμπαίκτη του, μένοντας στον αγωνιστικό χώρο 27.18’’ σκοράροντας 9 πόντους, 3 ριμπάουντ και 2 ασιστ ενώ ο Βασίλειος Καββαδάς έπαιξε 15 λεπτά σκόραρε 7 πόντους 2 ριμπάουντ και  1 ασιστ με 2 λάθη για μια τάπα..

Στα ευτράπελα του αγώνα είναι ότι ο Κολοσσός χωρίς ουσιαστικά τον πενταδάτο ψηλό αφού ο Miller δεν έπαιξε λόγω τραυματισμού,  που μπορεί να σημάνει και την λήξη της καριέρας του στο Κολοσσό μένοντας 40 μέρες εκτός γηπέδων, ο Παναθηναϊκός δεν «τάισε» και πάλι τους ψηλούς ικανοποιητικά μένοντας στις 17 ασιστ με τον Παπαγιάννη να σκοράρει 4 πόντους (7 ριμπάουντ, 1 ασιστ και 2 τάπες) τον Floyd 4 πόντους και τον Καββαδά άλλους 7, δηλαδή 3 σέντερ με 14 πόντους!! Η έλλειψη οργανωτή σε όλο της το μεγαλείο..

Κατά τα άλλα και σε διάφορα ρεπορτάζ που σχετίζονται εν μέρει με τον Παναθηναϊκό, ο καλοκαιρινός στόχος του, ΕλληνοΚαναδός Nazaret Μήτρου Long κάνει παπάδες στην Ιταλία σκοράροντας άλλους 25 πόντους, αυτή την φορά εναντίον της ζάμπλουτης και σχεδόν «Ευρωλιγκάτης» Fortitudo Bolonia στην νίκη της ομάδας του Brescia με 97-81. Αξίζει να σημειωθεί ότι ο ΕλληνοΚαναδός guard παίζει με την ίδια ευκολία στον άσσο αλλά και στο δύο, έχοντας σε πολλά φετινά ματς και 9 και 10 ασιστ ενώ οι 29 πόντοι του εναντίον της Napoli είναι το ρεκόρ του στο Ιταλικό πρωτάθλημα, καθώς επίσης και τα προχθεσινά 6/8 τρίποντα με τα 11/15 δίποντα να είναι το ρεκόρ του . Ένας παίκτης που ίσως να έλυνε σε μεγάλο βαθμό το πρόβλημα του Παναθηναϊκού στην οργάνωση..

Σήμερα (Οκτώβριος 2021) ο Μήτρου καταγράφει στατιστικά 18 πόντους, 4.5 ριμπάουντ και 6 τελικές πάσες ενώ έχει και 1 κλέψιμο!!!