Basket League

Basket League: Ο νόμος του δυνατού!

Οκαρο Γουάητ

Στον αγώνα της Δευτέρας, και το παιχνίδι στο ΟΑΚΑ, ο Παναθηναϊκός χωρίς τους Nemanja Nedovic και Ιωάννη Παπαπέτρου είχε τρομερά προβλήματα στο σκοράρισμα (αλλά και το μυαλό του, στο ματς του Final 4 του Ελληνικού Κυπέλου,  της Παρασκευής), με τον ψυχωμένο Ηρακλής  (των μόλις 9 παικτών) πήρε τα ηνία από την αρχή και βλέποντας την πολύ κακή αμυντική λειτουργία των παικτών του Δημήτρη Πρίφτη, πήρε και διψήφια διαφορά από πολύ νωρίς στο ημίχρονο με 21-31 με τον Παναθηναϊκό να σκοράρει όλους κι όλους 12 πόντους το πρώτο 10λεπτο και άλλους 20 στο δεύτερο για να βλέπει την πλάτη του αντιπάλου του καθ΄ όλη την διάρκεια του ημιχρόνου το οποίο έληξε με 32-35.

Ο Δημήτρης Πρίφτης δεν χρησιμοποίησε στο 1ο ημίχρονο τον νέο του παίκτη, Νίκο Χουγκάζ αλλά ούτε και τον Νεοκλή Αβδάλα δίνοντας ένα 5λεπτο στον Μαντζούκα..

Το 3ο δεκάλεπτο ήταν μια από τα ίδια, με τον Παναθηναϊκό να είναι πολύ κακός αμυντικά, τον Okaro White να είναι σε άλλο ένα ματς ωσεί παρόν στην άμυνα, ο Jovic να είναι άστοχος όπως και οι Παπαγιάννης και Macon, με τον Παναθηναϊκό να μην μπορεί να σκοράρει, ή μάλλον να σκοράρει πολύ δύσκολα και να δέχεται πόντους πολύ εύκολα. Κακή αμυντική λειτουργία, κακή επίθεση και κάπως έτσι το τέλος του ημιχρόνου βρήκε τις 2 ομάδες στο 48-48 καθαρά και μόνο λόγω της άμυνας των Sant-Roos & Stefan Jovic.

Οι λίγοι παίκτες του Κώστα Μέξα, έδιναν τα πάντα αλλά λίγο η κούραση και λίγο η αστοχία των φιλοξενούμενων, έδωσαν λίγο αέρα στην ομάδα του Παναθηναϊκού, ο οποίος όμως συνέχισε να είναι άστοχος και να μην μπορεί να πάρει κάποια διαφορά. Όμως, η διαφορά κλάσης των δύο ομάδων και ιδιαίτερα το μοίρασμα της «τράπουλας» από τον Jovic, με ένα 20-6 έδωσε μια διαφορά 10 πόντων στον Παναθηναϊκό, όμως ο τραυματισμός του καλύτερου αμυντικού παίκτη των πρασίνων του εορτάζοντα (λόγω γενεθλίων) Howard Sant-Roos, ταυτόχρονα με άστοχα σουτ των White και Κασελάκη, έδωσαν την ευκαιρία στους παίκτες του Μέξα να το ξανακάνουν ντέρμπι, κόβοντας τη διαφορά αρχικά στους 5 (58-53) και έπειτα στους 3 στα 4.30’’ πριν το τέλος.

Στα 3.37΄΄ οι παίκτες του Ηρακλή μένουν μόλις 8 αφού ο Κώστας Παπαδάκης, τραυματίστηκε και έφυγε από το ματς, μειώνοντας την φαρέτρα του Κώστα Μέξα κατά μία μονάδα. Κάπου εκεί τέλειωσε το ματς για τον Ηρακλή, αφού ο Jovic μοίραζε, ο Sant Roos έκλεβε και ο Okaro σκόραρε.

Τελικό σκορ σε ένα πολύ μέτριο ματς, 70-58 με τον Okaro White να πετυχαίνει double-score με 19 πόντους και 10 ριμπάουντ, ο Jeremy Evans ήταν αρκετά καλός με ακόμα ένα double-double figure, με 11 πόντους και 10 ριμπάουντ σε μόλις 21 λεπτά καλύπτοντας την όχι καλή εμφάνιση του Παπαγιάννη (5 πόντοι και 2 ριμπάουντ σε 20 λεπτά) . Από εκεί και πέρα, οι πολύ καλοί αμυντικοί, Sant-Roos & Jovic έχοντας από 3 κλεψίματα, και 3 με 5 ασιστ αντίστοιχα, έδωσαν τις αναγκαίες βοήθειες στους Πράσινους να «γυρίσουν» το παιχνίδι ειδικότερα μετά το πρώτο 25λεπτο, στο οποίο το momentum είχε η ομάδα του Ηρακλή. Μεστό παιχνίδι και από τον Μποχωρίδη ο οποίος σε λιγότερο από 18 λεπτά, σκόραρε 9 πόντους, μοίρασε 4 τελικές πάσες, κατέβασε 4 ριμπάουντ και είχε και μια τάπα..

Επόμενο παιχνίδι του Παναθηναϊκού την Παρασκευή στα δύο αοράκια της Κρήτης στον πρώτο ημιτελικό εναντίον του Προμηθέα Πάτρας…

EUROLEAGUE 2020-2021 / ЁϠ- ϓ֐ (֙ԏÑVɁ: ́ъϓ ׏ՆϕчӠ/ EUROKINISSI)