Αρχική Τελευταία Αποτελέσματα

Basket League: 19η αγωνιστική – Μέρος Β’

Η 2η ημέρα της 19ης αγωνιστικής έκλεισε με  δύο αναμενόμενες νίκες αφού τόσο ο ΠΑΟΚ όσο και το Περιστέρι εντός και εκτός έδρας δεν βρήκαν σοβαρή αντίσταση από Κολοσσό Ρόδου και Λάρισα αντίστοιχα.

Ο ΠΑΟΚ στο πρώτο χρονικά ματς της ημέρας κέρδισε σχετικά εύκολα τον Κολοσσό Ρόδου με 82-74 πετυχαίνοντας μια «επαγγελματική» νίκη με την Αμερικανική τριπλέτα Love, Griffin & Turner να είναι όλα τα λεφτά. Ο Malcolm Griffin με 18 πόντους, 6 ριμπάουντ,6 ασιστ, 2 κλεψίματα, 1 τάπα και 3 λάθη σε 3ο λεπτά ήταν ο MVP του αγώνα, ενώ σε πολύ κοντινή απόσταση ήταν ο Elston Turner ο οποίος διανύει μια τρομερή περίοδο σκοράροντας 17 πόντους, 3 ριμπάουντ και 1 κλέψιμο σε 22.23’’. Τέλος, ο Jermaine Love επέστρεψε στις καλές εμφανίσεις μετά από πολύ καιρό, σκοράροντας 16 πόντους, 1 ριμπάουντ, 1 ασιστ αλλά και 6 λάθη!!. Μέχρι το ημίχρονο το ματς ήταν απόλυτο ντέρμπι (40-38) αφού το απίστευτο ντουέτο των Dominic Artis & Kerem Kanter έκανε τα πάντα, αλλά η μη βοήθεια από το Σλάβικο δίδυμο των Mihajlo Andric  & Nikola Dragovic, με τον νεοφερμένο Dragovic  να μην προσφέρει απολύτως τίποτα σε 13 λεπτά που έπαιξε, στοίχισε στους Ροδίτες πάρα πολύ.. Ο Τούρκος power forward Kerem Kanter (19 πόντοι, 8 ριμπάουντ, και 2 λάθη σε σχεδόν 30 αγωνιστικά λεπτά) και ο Dominic Artis (18 πόντοι, 5 ριμπάουντ, 3 ασιστ και 1 κλέψιμο σε σχεδόν 31 λεπτά) ήταν πολύ μόνοι τους, και δεν μπόρεσαν να κάνουν κάτι καλύτερο από του να χάσουν «τίμια» το εν λόγω ματς. Ο ΠΑΟΚ (10-8) με την 10η νίκη του, βάζει γερά θεμέλια για μια θέση στην 6αδα της κανονικής περιόδου. Από την άλλη, ο Κολοσσό Ρόδου (6-12) δείχνει ότι θα κλείσει νωρίς την σεζόν αφού σίγουρα δεν θα είναι 8αδα αλλά θα πρέπει να πετύχει μια νίκη ακόμα στα υπόλοιπα 4 ματς για να «σωθεί» και μαθηματικά και να οργανώνεται από νωρίς για την επόμενη σεζόν…

Στο 2ο ματς το βραδινό, οι φιλοξενούμενοι παίκτες του Περιστερίου, πέρασαν ένα εύκολο βράδυ στη Λάρισα αφού με το καλημέρα πήραν διψήφια διαφορά φέρνοντας το ματς έως και το +23 το 1ο ημίχρονο (12 πόντοι από Jones & Petteway) και άλλους 10 από τον McLean με την Λάρισα να έχει τους 2 παίκτες κλειδιά της (Brown & Rush) στο απόλυτο μηδέν.. Το σκορ του ημιχρόνου (37-54) διαμορφώθηκε καθαρά και μόνο στις προσπάθειες των Παπαδάκη και Washington (10 και 12 πόντους αντίστοιχα.. Στο 2ο ημίχρονο, συνεχίστηκε το ίδιο μοτίβο αφού από την Λάρισα μόνο ο Παπαδάκης έπαιζε καλά και όλοι οι υπόλοιποι στο απόλυτο μηδέν.. Τελικό σκορ 78-98 με το Περιστέρι να έχει 5 διψήφιους, με τον Marvin Jones να έχει σκοράρει 18 πόντους με 10 ριμπάουντ και 2 ασιστ, τον Terran Petteway με 15 πόντους, 2 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα και 4 ασιστ και τους McLean & Τσαϊρέλη από 14 πόντους, με τον διεθνή forward να κατεβάζει και 7 ριμπάουντ, ενώ σκόραραν οι 11 από τους 12 παίκτες που χρησιμοποίησε ο Μανολώπουλος.. Από την Λάρισα, ο διεθνής point guard, δανεικός από τον Παναθηναϊκό, Κώστας Παπαδάκης, ήταν ότι καλύτερο είχε να επιδείξει η Θεσσαλική ομάδα. Σε 26.31’’ ο Παπαδάκης σκόραρε 22 πόντους με 6/10 τρίποντα, 2 ριμπάουντ, 3 ασιστ και μόλις ένα λάθος. Ο Devaughn Washington τέλειωσε με 16 αλλά τους 12 τους είχε σκοράρει το 1ο 20λεπτο, ενώ ο Rush (21 λεπτά, 2 πόντοι, 2 κλεψίματα, 1 ριμπάουντ και 1 ασιστ) με τον Brown (23.18’’ – 5 πόντοι, 4 ριμπάουντ, 8 ασιστ και 5 λάθη) ήταν εκτός γηπέδου, όπως και οι Gordon & Washpun (από 6 πόντους έκαστος).. Η Λάρισα (5-13) είναι ακόμα στην ζώνη του υποβιβασμού και χρειάζεται οπωσδήποτε μια νίκη στα υπόλοιπα 4 ματς και ειδικότερα το επόμενα το οποίο είναι ένα ντέρμπι do or die εναντίον του Μεσολογγίου στο Αγρίνιο, εάν κερδίσει σώζεται, εάν χάσει…. χάνεται.. Το Περιστέρι (10-9) έχει κλειδώσει μια θέση στην 6αδα (μάλλον την έκτη) και θα πολεμήσει στα play-offs για το καλύτερο δυνατό πλασάρισμα..