Basket League Σημαντικές Ειδήσεις

Basket League: 21η αγωνιστική – 2ο μέρος

Μια αγωνιστική πριν το τέλος της regular season στην Basket League και έχουμε την ομάδα η οποία δεν θα δώσει το παρών της στην κατηγορία για την επομένη χρονιά. Η Λάρισα κέρδισε τον ντέρμπι με τον Ηρακλή αν και βρέθηκε πίσω και με 15 πόντους, τελικά κατάφερε να κερδίσει το do or die ματς και έτσι έστειλε στην Α2 την ομάδα του Μεσολογγίου, τον Χαρίλαο Τρικούπη  ο οποίος ταυτόχρονα έχασε το κρίσιμο ματς εναντίον του Προμηθέα στην Πάτρα.

Αρχής γενομένης στο ματς που προηγήθηκε των δύο της «ουράς» ο ΠΑΟΚ διέλυσε το Περιστέρι (χωρίς Βασιλόπουλο, Καράμπελα, Crockett) με 85-66 σφραγίζοντας την 5η θέση της κανονικής περιόδου. Το Αμερικάνικο κουαρτέτο των Love, Griffin, Beech & Turner ήταν όλα τα λεφτά αφού ο τραυματίας Carter δεν είχε την ίδια απόδοση με τα προηγούμενα ματς (4 πόντοι, 1 ριμπάουντ, 1 ασιστ) 1ος σκόρερ για τον ΠΑΟΚ ο Beau Beech ο οποίος σκόραρε 17 πόντους και 7 ριμπάουντ σε 29 λεπτά, από 15 πόντους οι Griffin & Turner, ενώ 14 πόντους σκόραρε ο Jermaine Love. O ΠΑΟΚ ήταν μπροστά στα 3 από τα 4 δεκάλεπτα με το πολύ καλό του να είναι το 3ο όπου πήρε κεφάλι με 28-17. Από την άλλη το Περιστέρι με τις τρεις κρίσιμες απώλειες του, δεν μπόρεσε σε κανένα σημείο του αγώνα να είναι αρκετά ανταγωνιστικό παρά τους 18 πόντους του Petteway o οποίος όμως υπέπεσε και σε 5 λάθη στα 24.26’’ λεπτά που έπαιξε. Ο Χρήστος Σαλούστρος σκόραρε 11 πόντους και 7 ριμπάουντ, ενώ ο Μεξικάνος Jorge Gutierrez έμεινε στους 10 με μόλις μια ασιστ. Ο ΠΑΟΚ (12-8) κλείδωσε την 5η θέση ενώ το Περιστέρι (10-11) μένει στην 6η θέση ότι και να γίνει..

Στο ντέρμπι μεταξύ Λάρισας και Ηρακλή, οι φιλοξενούμενοι μπήκαν πολύ πιο δυνατά στο ματς και προηγήθηκε μόλις στο 1ο δεκάλεπτο με 15-24 βάζοντας γερά θεμέλια για την νίκη. Το ίδιο έκανε και στο 2ο δεκάλεπτο το οποίο όμως ήταν αρκετά πιο κοντινό κυρίως λόγω των τρίποντων του βετεράνου πρώην ΝΒΑερ Brandon Rush, κλείνοντας στο 18-19 και το ημίχρονο στο 33-43. Όμως στο 2ο ημίχρονο οι παίκτες του Παπανικολόπουλου μπήκαν πολύ πιο αποφασισμένοι να πάρουν το ματς της χρονιάς, έτσι και παρά την απουσία 6ου ξένου λόγω του παραπτώματος και την αποπομπής του Ken Brown, οι παίκτες του Παπανικολόπουλου με πολύ μεγάλο ματς από την περιφέρεια των Rush και Παπαδάκη) και σιγοντάρισμα από τους Washpun  (αν και τρομερά άστοχος με 4/14 σουτ) και Washington πήραν τελικά την πολυπόθητη νίκη και την παραμονή τους στην Basket League, με 80-76 κάνοντας ένα σούπερ comeback στο 2ο 20λεπτο με 47-33.. 1ος σκόρερ και MVP του αγώνα ήταν ο Brandon Rush με 23 πόντους και 6/12 τρίποντα, με 6 ριμπάουντ, και 2 ασιστ. Όμως το σουτ της νίκης το έδωσε στην Λάρισα ο (για άλλο ένα ματς) άξιος διεθνής point guard Κώστας Παπαδάκης (12 πόντοι, 2 ριμπάουντ και 7 τελικές πάσες σε 21.37’’) 15 πόντοι και 8 ασιστ  από τον Washpun. Από τον αυτόχειρα Ηρακλή του Σκουρτόπουλου που έχασε άλλο ένα ματς που είχε το προβάδισμα σχεδόν για 37 λεπτά, 1ος σκόρερ ήταν οι Ebaks  & Hanlan από 18. Αξίζει όμως να σημειωθεί η απουσία και των 2 βασικών σέντερ, των Καββαδά και Σαρικόπουλου, ο οποίοι αν ήταν στο ματς, ίσως το σκορ να ήταν διαφορετικό, ειδικότερα ο Καββαδάς που φέτος δίνει double-double figures στην ομάδα του. Η Λάρισα (6-15) κλείνει την σεζόν στην 11η θέση και ο Ηρακλής (ο οποίος χρωστά 2 ματς ακόμα) εκτός συγκλονιστικού απροόπτου στην 10η θέση παρά την αρχική της καλή πορεία..

Στο ματς που ήταν η ταφόπετρα. για τη κατά τα άλλα συμπαθητική ομάδα του Μεσολογγίου, στην Πάτρα, οι άτυχοι φέτος Μεσολογγίτες (έχασαν κατά τη διάρκεια της σεζόν όλους τους παίκτες κλειδιά, είτε με μεταγραφές είτε με τραυματισμούς) ήταν ανταγωνιστικοί για 33-34 λεπτά με τη διαφορά να μην ξεφεύγει από τους 6-7 πόντους, αλλά στο τέλος, η ομάδα του Καλαμπάκου «προδόθηκε» από το μικρό rotation και την φυσική κούραση των παικτών κλειδιά στην ομάδα, με τους Langford, Lyons & Σαχπατζίδη να είναι τρομερά άστοχοι στο κρισιμότερο ματς της σεζόν.. Ο Προμηθέας έπαιξε ψιλό-συντηρητικά και σε άλλο ένα show των αδελφών Grant, πήραν στο τέλος το ματς με μια ευρεία νίκη 84-68. Ο μεγάλος Grant, o Jerian παίζοντας 34 λεπτά σκόραρε 18 πόντους και κατέβασε 11 ριμπάουντ με 4 κλεψίματα! ενώ ο μικρότερος αδελφός, ο Jerai σκόραρε 15 πόντους σε λιγότερο από 19 λεπτά… Κανείς άλλος διψήφιος από την Πατρινή ομάδα. Το Μεσολόγγι τα περίμενε όλα από τους Lyons & Lawrence αφού ο συνήθης ύποπτος και 1ος σκόρερ της ομάδας από την μέρα της έλευσης του, Toddrick Gotcher δεν είχε τα συνηθισμένα «κέφια» τους τελειώνοντας το ματς με 12 πόντους, 8 ριμπάουντ και 2 ασιστ σε 34.23’’. Ο Lyons με πολλές προσπάθειες, σκόραρε 19 πόντους σε 37 λεπτά με 6 ασιστ και ο Lawrence σκόραρε 15 πόντους σε 35 λεπτά. Ο Καλαμπάκος επέλεξε σε αυτό το ματς να παίξει με πολύ κλειστό rotation χωρίς να έχει και πολλές επιλογές, χρησιμοποιώντας ουσιαστικά 9 παίκτες, εκ των οποίων οι 3 πήραν από10-11 λεπτά.. Το Μεσολόγγι (5-16) στην Α2 λοιπόν και στην 12η θέση, με τον Προμηθέα (14-5) να έχει 7 νίκες στα τελευταία 7 ματς και να ανεβαίνει στην 4η θέση, περιμένοντας την ΑΕΚ σε 3 μέρες για το ματς το οποίο θα «κλειδωθεί» η 3η θέση της κανονικής περιόδου της Basket League.