Basket League Τελευταία Αποτελέσματα Τίτλοι Ειδήσεων

Basket League – 8η αγωνιστική: Παναθηναϊκός – Λαύριο 102-83

Ο Παναθηναϊκός στο πλαίσιο της  8ης αγωνιστικής της Basket League, υποδέχθηκε την περσινή έκπληξη του πρωταθλήματος και 2η ομάδα στην τελική βαθμολογία, την ομάδα του Λαυρίου, χωρίς τους δύο βασικούς παίκτες της ομάδας του, αφού ο αρχηγός Ιωάννης Παπαπέτρου και το βασικό 4αρι Okaro White έμειναν στα pits λόγω τραυματισμών.

Από την άλλη πλευρά, ο Coach Σερέλης παρατάχθηκε ουσιαστικά με μόλις τρείς ξένους, αφού την περασμένη εβδομάδα έκλεισε τον κύκλο του στο Λαύριο ο Αμερικανός Kenny Goins, οπότε η ομάδα της Ανατολικής Αττικής είχε στην 12αδα της τόσο τον Άλφη Πιλάβιο όσο και τον νεαρό Μιχάλη Σπρίντζιο ο οποίος πήρε και το βάπτισμα του πυρός παίζοντας για 2.34’’ ντεμπουντάροντας στην Basket League.

To παιχνίδι δεν σηκώνει και πολύ κριτική αφού η διαφορά δυναμικότητας των δύο ομάδων είναι πέρα για πέρα εμφανής, όμως ο Coach Πρίφτης έδειξε κάποια πράγματα και ενδυνάμωσε τις φήμες που θέλουν τον Kendrick Perry να μην τελειώνει την σεζόν στους πρωταθλητές αφού σε ένα «αδιάφορο» παιχνίδι είχε ρόλο μόλις για 9.37’ (σκοράροντας 5 πόντους, 1 ασιστ και 3 φάουλ με 2/5 δίποντα και 0/1 τρίποντο) σε αντίθεση με τον Μποχωρίδη που έπαιξε 16 λεπτά (5 πόντοι, 1 κλέψιμο και 1 λάθος) ενώ έδωσε και 9 λεπτά στον Μαντζούκα (4 πόντοι, 1 ριμπάουντ, 2 ασιστ) ενώ έπαιξε και ο Νειοκλής Αβδάλας για 1.35’’ καταγράφοντας 1 κλέψιμο αφού έχασε την ευκαιρία να μπει στους σκόρερ με το σουτ που επιχείρησε να μην βρίσκει στόχο.

Από το Λαύριο το ντουέτο Μουράτος και Γερομιχαλός ήταν όλα τα λεφτά με τον έλληνα διεθνή point guard να σκοράρει 15 πόντους σε 22 λεπτά, 2 ριμπάουντ, 2 ασιστ αλλά και 5 φάουλ ενώ ο Πέτρος Γερομιχαλός σκόραρε 16 πόντους σε 27 λεπτά με ¾ τρίποντα,  2 ριμπάουντ, 2 ασιστ, 1 κλέψιμο και 2 λάθη. Με τον Tyson Carter να αποδεικνύει ότι μπορεί να μοιράσει παιχνίδι με την ίδια ευκολία που σκοράρει. Ο πανέξυπνος Αμερικανός guard, έπαιξε 33 λεπτά, σκοράροντας 12 πόντους με λίγες προσπάθειες, αρπάζοντας 3 ριμπάουντ και μοιράζοντας 8 τελικές πάσες με 1 κλέψιμο και μηδέν λάθη!! Παραγωγικό ματς και από τον πρώην «πράσινο» Νικόλα Περσίδη που σκόραρε 12 πόντους και 2 ριμπάουντ σε μόλις 15 λεπτά.

Ο Παναθηναϊκός με πολύ μεγάλο rotation από τον Coach Πρίφτη, αφού με εξαίρεση τον Παπαγιάννη (33 λεπτά και double-double με 10 πόντους, 10 ριμπάουντ, 2 ασιστ, 2 τάπες και 1 μόλις λάθος, ο Jeremy Evans έκανε το καλύτερο του παιχνίδι την τελευταία διετία, όντας και ο MVP του ματς σκοράροντας 22 πόντους, 6 ριμπάουντ, 2 ασιστ, 2 τάπες και μηδέν λάθη με 9/11 δίποντα και ½ τρίποντα!!.

Διψήφιοι ήταν ακόμα οι Howard Sant-Roos (31 λεπτά -19 πόντοι, 2 ριμπάουντ, 3 ασιστ, 6 κερδισμένα φάουλ και 1 κλέψιμο με μηδέν λάθη) ο Nemanja Nedovic (25 λεπτά – 15 πόντοι, 7 ασιστ!! 6 κερδισμένα φάουλ και 1 κλέψιμο χωρίς λάθη) o Daryl Macon (10 πόντοι, 3 ριμπάουντ, 8 τελικές πάσες, 2 κλεψίματα και 3 λάθη) και ο Λεωνίδας Κασελάκης (17.33’’ – 10 πόντοι, 5 ριμπάουντ, 1 ασιστ) . Τέλος, ο Βασίλης Καββαδάς στα 4 λεπτά που έπαιξε σκόραρε 2 πόντους και 1 ριμπάουντ.

Στα περίεργα της στατιστικής, θα δούμε ότι το Λαύριο σούταρε με 50% στο τρίποντο και 47% στο δίποντο ενώ είχε 100% στις ελεύθερες βολές σε αντίθεση με τον Παναθηναϊκό που είχε 65% στα δίποντα, 38% στο τρίποντο και 92% στις βολές όμως τα 9 περισσότερες ασιστ του πρωταθλητή (26-17) οι 4 τάπες των Παπαγιάννη και Evans έναντι καμίας του Λαυρίου αλλά και 5 μόλις λάθη έναντι των 11 των παικτών του Χρήστου Σερέλη έκαναν την διαφορά του τελικού 102-83!