Basketball Champions League

Basketball Cahmpions League: Dijon vs Λαύριο

To Λαύριο στο τελευταίο (όπως όλα δείχνουν) φετινό του ταξίδι στο εξωτερικό για τον αγώνα του τρίτου ομίλου της Basketball champions league εναντίον στην Γαλλική Dijon, την ομάδα που πραγματοποίησε την παρθενική του νίκη στους ομίλους, έχασε με κάτω τα χέρια με το βαρύ 73-49!

Η ομάδα του Χρήστου Σερέλη, έχοντας στο ρόστερ της τους δύο νεοφερμένους Αμερικανούς, Matt Williams (6 πόντοι, 3 ριμπάουντ, 1 λάθος σε 18.18’’) και τον Terrance Ferguson (0 πόντοι, 0 ριμπάουντ, 0 ασιστ με 0/3 σουτ, σε 17.20’’)  δεν μπόρεσε να ακολουθήσει το πολύ πιο μεγάλο ρόστερ των Γάλλων του Nenad Markovic, και κατέρρευσε στο 2ο ημίχρονο με ένα επιμέρους 35-20.

Οι Γάλλοι μπήκαν πολύ δυναμικά στο ματς και ήθελαν να δείξουν από την αρχή ποιος θα ήταν το «Αφεντικό», ήδη στα πρώτα 10 λεπτά είχαν διψήφια διαφορά (24-14) με τους David Holston & Rashard Kelly να μην έχουν αντίπαλο, ιδιαίτερα ο βραχύσωμος Αμερικάνος point guard ύψους 1.72 έκανε ότι ήθελε (18 πόντοι, 3 ριμπάουντ και 7 ασιστ με 4 κλεψίματα)

Σε άλλο ένα κακό βράδυ ο Βασίλης Μουράτος (3 πόντοι με πολύ λίγα σουτ 1/3), 2 ριμπάουντ, 3 ασιστ και 4 λάθη σε 26.34’’) ενώ ο Tyson Carter παίζοντας 23.42’’ σκόραρε 10 πόντους, με 0/3 τρίποντα, 2 ριμπάουντ, 3 ασιστ αλλά 7 λάθη!!.

Ο Δημήτρης Κακλαμανάκης όμως πρόσθεσε άλλο ένα πολύ καλό ματς στα πόδια του και αυξάνει και τις μετοχές του στο μπασκετικό χρηματιστήριο. ο Έλληνας διεθνής σέντερ έπαιξε 28.42’’ σκοράροντας 14 πόντους, κατεβάζοντας 13 ριμπάουντ, 1 ασιστ και 3 λάθη όντας ο καλύτερος παίκτης σε άλλο ένα ματς για την ομάδα του Λαυρίου.

Χαμηλή πτήση (άλλη μία) για τον Jerry Smith, αφού ο βραχύσωμος point guard έπαιξε 14 λεπτά σκοράροντας 2 πόντους με 3 λάθη και τίποτα άλλο πουθενά εκτός από 2 φάουλ…

Άστοχοι και οι Αλέξανδρος Νικολαΐδης και Πέτρος Γερομιχαλός αφού μαζί είχαν 2/10 σουτ και σύνολο 5 πόντους!!

Κακό ματς λοιπόν για το Λαύριο που θέλει ένα θαύμα για να προκριθεί αφού το τελευταίο του ματς στο Λαύριο είναι εναντίον της πολύ δυνατής ομάδας του Φώτη Κατσικάρη και των Dario Brizuela & Tim Abromaitis. Πιθανή νίκη έστω και με ένα πόντο μπορεί να φέρει το Λαύριο στον επόμενο γύρο… Δύσκολο αλλά όχι ακατόρθωτο!!