Basketball Champions League Hellas Slider

Basketball Champions League: Μεγάλη πρόκληση για τον Προμηθέα ο αγώνας με την Τενερίφη

Γράφει ιστορία ο Προμηθέας Πατρών

Ο Προμηθέας θα τεθεί αντιμέτωπος με μία μεγάλη πρόκληση απόψε. Η ομάδα του Μάκη Γιατρά θα αντιμετωπίσει στο κλειστό “Δημήτρης Τόφαλος” (19:30) την Τενερίφη για την φάση των “16” του Basketball Champions League, προσδοκώντας σε ένα καλό αποτέλεσμα ενόψει του επαναληπτικού αγώνα της επόμενης εβδομάδας στην Ισπανία.

Το φαβορί σε αυτό το ζευγάρι, βέβαια, δεν είναι άλλο από την ομάδα του Τσους Βιντορέτα.Η Τενερίφη ολοκλήρωσε την κανονική περίοδο τερματίζοντας στην πρώτη θέση του 2ου ομίλου (όπου ήταν και ο ΠΑΟΚ) με ρεκόρ 12-2 και την καλύτερη διαφορά πόντων μεταξύ των 32 ομάδων, αφού κέρδισε τους αγώνες της με +15,6 πόντους κατά μέσο όρο.

Η ομάδα του Βιντορέτα είχε -μαζί με την Μούρθια- την καλύτερη άμυνα στην κανονική περίοδο με 67,5 πόντους παθητικό ανά αγώνα, ενώ είναι και η μόνη στο BCL που ακόμα αγνοεί την ήττα εκτός έδρας! Έχει ρεκόρ 5-2 εντός έδρας και 7-0 εκτός.

Ο Προμηθέας, από την άλλη, έπεσε  την τελευταία αγωνιστική της κανονικής περιόδου από την 2η θέση στην 4η και έχασε την ευκαιρία να βρει απέναντί του έναν πιο βατό αντίπαλο. Η ομάδα του Μάκη Γιατρά είχε 8-6 στον 4ο όμιλο, διαθέτοντας όμως και την χειρότερη άμυνα (82,1 πόντοι μ.ό.) μεταξύ των 16 ομάδων που προκρίθηκαν. Οι Πατρινοί υπέστησαν μάλιστα και 3 ήττες σε 7 εντός έδρας αγώνες, κάτι που…απαγορεύεται να συμβεί απόψε.