Basketball

Bayern Munich – Παναθηναϊκός (Μια από τα ίδια!!)

Jeremy Evans

Ο Παναθηναϊκός εμφανίστηκε σαφώς βελτιωμένος στο Μόναχο, αλλά αυτό δεν ήταν αρκετό για του φέρει την πρώτη εκτός έδρας νίκη. Παρά το ότι η ομάδα του Δημήτρη Πρίφτη είχε τον έλεγχο του παιχνιδιού στην μεγαλύτερη διάρκεια του, και δημιουργούσε διαφορές έως και 12 πόντων δεν κατάφερνε να τις κρατήσει πάνω από 2-3 λεπτά και μοιραίως όταν το ματς πήγε στον πόντο εκεί στο τελευταίο 1.30’’, λίγο η δύναμη της έδρας λίγο η αστοχία λίγο η κακές άμυνες και πολύ η κούραση, έφεραν το μοιραίο για το Παναθηναϊκό. Άλλη μια ήττα με 81-78

Το ματς από την αρχή του ήταν εντελώς διαφορετικό από κάθε άλλο ματς του Παναθηναϊκού στην Euroleague. Έκλεινε διαδρόμους, έπαιζε control basket ενώ σε αρκετά σημεία του είχε και πολύ καλό passing game. Παρά το DNP των δύο Αμερικανών στο 1ο ημίχρονο, Farrell & Floyd, o Coach Πρίφτης μοίρασε τον χρόνο αρκετά καλά, έδωσε πολύτιμο χρόνο και στους Κασελάκη και Μποχωρίδη και φυσικά οι δύο Έλληνες διεθνείς την εκμεταλλεύτηκαν δέοντος αφού και σκόραραν και έπαιξαν και άμυνες με τον Θεσσαλονικιό guard να μοιράζει και 2 ασιστ στο 5λεπτο που πήρε από τον προπονητή του, εξ ου και το 37-44 του ημιχρόνου.

Ο Παναθηναϊκός στο 3ο δεκάλεπτο δεν μπόρεσε να συνεχίσει στο ίδιο τέμπο παρά το γεγονός του ότι 2 λεπτά πριν το τέλος του 3ου δεκαλέπτου ήταν στο συν 10 με 47-57 δέχτηκε ένα τραγικό 12-3 για να το κλείσει με το οριακό 59-60.

Στο 4ο δεκάλεπτο όμως τα είδαμε όλα, και μάλιστα από τους καλούς και ακριβοπληρωμένους παίκτης του Παναθηναϊκού,  46 δευτερόλεπτα πριν το τέλος (με το σκορ υπέρ του Παναθηναϊκού με 74-76) Ο Okaro White κέρδισε το φάουλ και πήγε στις βολές ουσιαστικά για να κλειδώσει την νίκη για την ομάδα του, αντί αυτού όμως, έχασε και τις 2 ελεύθερες βολές τις 2 πιο σημαντικές ελεύθερες βολές για να τελειώσει το παιχνίδι με αποτέλεσμα στα 29 δευτερόλεπτα πριν το τέλος ο Σέρβος Vladimir Lucic ο οποίος μέχρι εκείνη τη στιγμή ήταν στους 3 πόντους με το 1 στα 5 που είχε σκοράρει λίγα δευτερόλεπτα πριν, σκοράρει  το 2ο (από 7) τρίποντο του «μιλώντας»  την κατάλληλη στιγμή για την ομάδα του. Στα 29 δευτερόλεπτα ο Coach Πρίφτης πήρε time out για να οργανώσει την ομάδα του, η οποία βρέθηκε πίσω στο σκορ για πρώτη φορά μετά το 1ο δεκάλεπτο, όντως η επίθεση ήταν αργή, όντως ο Macon σούταρε υπό καλές προϋποθέσεις, όμως τρίποντο και όχι κάποια διείσδυση για καλάθι και φάουλ, το αποτέλεσμα ήταν να το χάσει στα 9 δευτερόλεπτα και μετά η συνέχεια ήταν 4 ελεύθερες βολές από τον πρώην παίκτη του Ολυμπιακού τον Augustine Rubit  που δεν λάθεψε σε καμία για να γραφτεί έτσι ο επίλογος της Παναθηναϊκής Τραγωδίας με άλλη μια ήττα, την 9η συνολικά και  7η συνεχόμενη, με τον Παναθηναϊκό να μένει στο πολύ φτωχό 2-9 και την Bayern να  προσπερνά 3 ομάδες να ανεβαίνει στο 5-6 και στην 11η θέση της βαθμολογίας.

Τι είδαμε σήμερα, είδαμε ότι ο coach Πρίφτης μάλλον δεν λογαριάζει καθόλου τους δύο Αμερικάνους του Ferrell & Floyd με τον Ferrell να σπάει ρεκόρ αφού έπαιξε (συνολικά) με την φανέλα του Παναθηναϊκού 12 λεπτά! Φυσικά, τη Δευτέρα είναι το μεγάλο ντέρμπι στο ΣΕΦ οπότε ίσως ο Πρίφτης και να δοκίμαζε κάποια πράγματα για το εκεί ματς με παίκτες που έχουν δικαίωμα και στη Basket League..  Επίσης, είδαμε ένα Μέηκον από σκόρερ να μοιράζει παιχνίδι (6 ασιστ) είδαμε ένα Nedovic  να προσπαθεί πολύ και να βοηθά στην οργάνωση (4 ασιστ με 3 λάθη), είδαμε γενικότερα λιγότερα λάθη από άλλες φορές, μόλις  9, είδαμε πιο ορθολογιστικό μπάσκετ  από τους πράσινους με καλύτερο (για 20 λεπτά τουλάχιστον) τον  Παπαπέτρου στο 1ο ημίχρονο. Τι δεν είδαμε όμως και πάλι;  Δεν είδαμε πάθος, τσαμπουκά και άμυνες, οι Γερμανοί σκόραραν σχετικά εύκολα με 62% στα δίποντα, και 35% στα τρίποντα. Δεν είδαμε τον Παπαπέτρου στο 2ο ημίχρονο, δεν είδαμε τους Evans, Παπαγιάννη και White στα ριμπάουντ, αφού την μάχη εκεί την κέρδισαν καθαρά οι Γερμανοί με 33-27 και με τα 12 να είναι επιθετικά ριμπάουντ. Και τέλος, είδαμε και πάλι ένα πολύ μέτριο έως και κακό Kendrick Perry με 3 πόντους σε 10 λεπτά και χωρίς άλλες ουσιαστικές βοήθειες.

H εμφάνιση του Παναθηναϊκού, επί συνόλου, δεν αλλάζει τίποτα ουσιαστικό στην πράξη, αφού και πάλι στο δύσκολο 2ο ημίχρονο και εκεί που μπάλα ζύγιζε ένα τόνο, το κουπί το τράβηξε με τον ένα ή τον άλλο τρόπο, μόνος του ο Macon. Ο Παπαπέτρου χάθηκε, ο Nedovic θέλει αλλά δεν μπορεί, ο Perry δεν μπορεί, ο Sant-Roos κουράζεται να παίζει άμυνες μόνος του, ο Παπαγιάννης δεν είναι σταθερός, ο Evans δεν υπήρχε το 2ο ημίχρονο και ο Okaro ήταν φάντασμα του εαυτού του…

Τέλος σε κλειστό ματς στο πόντο όταν έχει 70% στις βολές το έχεις δώσει το παιχνίδι…