Χωρίς κατηγορία

EuroCup: Η Ούνικς Καζάν διέλυσε την Λοκοιμοτίβ στον Ρωσικό εμφύλιο

H Ούνικς Καζάν του Δημήτρη Πρίφτη διέλυσε τη Λοκομοτίβ Κουμπάν με 86-66, έχοντας μεγάλο πρωταγωνιστή τον Έρικ ΜακΚόλουμ ο οποίος σημείωσε 32 πόντους κι έκανε το 1-0 στην προημιτελικά σειρά του EuroCup η οποία κρίνεται στις δύο νίκες. Σε παράσταση για έναν ρόλο μετατράπηκε ο πρώτος ρωσικός “εμφύλιος” για την προημιτελική φάση του EuroCup.

Οι γηπεδούχοι συνάντησαν αντίσταση για ένα ημίχρονο, καθώς στο 20′ είχαν προβάδισμα μόλις τριών πόντων (41-38).Παρ’ όλα αυτά στο τρίτο δεκάλεπτο και στο τέταρτο, οι γηπεδούχοι έκαναν το δικό τους “πάρτι” και πήραν άνετα τη νίκη, με τη διαφορά να μην παίζει την παραμικρή σημασία, καθώς την πρόκριση θα πάρει η ομάδα που θα φτάσει πρώτη στις δύο νίκες.

Ο Έρικ ΜακΚόλουμ τελείωσε το παιχνίδι με 32 πόντους (4/6 δίποντα, 3/4 τρίποντα, 15/15 βολές, 1 λάθος, 9 κερδισμένα φάουλ), ενώ πληθωρική εμφάνιση πραγματοποίησε και ο Πιέρια Χένρι με 18 πόντους (8/13 δίποντα, 0/1 τρίποντο, 2/2 βολές, 6 ριμπάουντ, 9 ασίστ, 2 κλεψίματα, 1 λάθος). Ο Κώστας Καϊμακόγλου σε 16 λεπτά συμμετοχής σημείωσε 2 πόντους και μάζεψε 7 ριμπάουντ. Για τους ηττημένους, ο Κουλάγκιν ηγήθηκε με 17 πόντους, ενώ 16 πρόσθεσε ο Τζόνσον.

Ούνικς Καζάν (Δημήτρης Πρίφτης): Μόργκαν 10, Έτζιμ 6, Λόκετ, Εντούρ 6, ΜακΚόλουμ 32, Πονκρασόφ 2, Κλιμένκο, Σμιθ 6, Κολεσνίκοφ 4, Χένρι 18, Καϊμακόγλου 2

Λοκομοτίβ Κουμπάν (Βλάντα Γιοβάνοβιτς): Μακ Λιν 6, Ράιτ 3, Λέισι 4, Φριτζόν 5, Άπιτς 2, Ίβλεφ, Ιλνίτσκι, Κχοστόφ 7, Πονίτκα 6, Κουλάγκιν 17, Τζόνσον 16, Φολ