Άλλες Ειδήσεις Σημαντικές Ειδήσεις

To αντίο του James Webb III

James Webb III
James Webb  III

Στο εναρκτήριο ματς της  13ης αγωνιστικής και σε ένα καταπληκτικό ματς που έγινε ντέρμπι το εκπληκτικό φέτος Λαύριο κέρδισε και τον ΠΑΟΚ με 84-77 και παραμένει σταθερά στην πρώτη τριάδα της Basket League. Το Λαύριο που βρέθηκε ακόμα και με 14 πόντους μπροστά στο πρώτο ημίχρονο ήταν πολύ άστοχο στις ελεύθερες βολές, με αποτέλεσμα ο ωραίος αλλά και μοιραίος Jermaine Love, να πάρει τον ΠΑΟΚ στον ώμο του και να κάνει το ματς ντέρμπι μέχρι και το τελευταίο δίλεπτο όπου έκανε ένα πολύ σημαντικό λάθος με μια πάσα σε αντίπαλο και κάπου εκεί τέλειωσε και το ματς. Το Λαύριο με 27/37 βολές και 72% είχε σαν πρώτο σκόρερ και MVP απόψε και για άλλο ένα ματς τον Alpha Diallo ο οποίος σκόραρε 17 πόντους, 4 ριμπάουντ, 3 ασιστ και 6 κερδισμένα φάουλ, ενώ από πολύ κοντά ο πολύ σοβαρός απόψε Glenn Cosey με 16 πόντους (11/11 βολές), 3 ριμπάουντ,  4 ασιστ και 6 κερδισμένα φάουλ. Ο εγκέφαλος όμως της νίκης ήταν ο Βασίλειος Μουράτος με το επιβλητικό του double-double figure, 10 πόντοι, 12 ασιστ!, 2 ριμπάουντ και 4 λάθη..  Ο ΠΑΟΚ (6-7) έκανε 2η συνεχόμενη ήττα μετά την προχθεσινή 20αρα από την ΑΕΚ και έτσι έπεσε αρκετά στην βαθμολογία, σε αντίθεση με το Λαύριο (9-4) το οποίο έχει από πάνω του μόνο τον Παναθηναϊκό και την ΑΕΚ!!

Στο δεύτερο ματς της αγωνιστικής, είχαμε την επιστροφή στις νίκες από το Περιστέρι σε ένα πολύ εύκολο απόγευμα εναντίον του απογοητευτικού Ιωνικού Νίκαιας με 86-70. Ο νεοφερμένος παίκτης του Περιστερίου, James Woodard μας συστήθηκε μια χαρά αφού έδειξε  ότι θα βοηθήσει την ομάδα στο εγγύς μέλλον, σκόραρε σε 14.45’’, 8 πόντους, 1 ριμπάουντ και 2 ασσιστ. Όμως ο MVP του ματς ήταν ο Tre McLean στο καλύτερο φετινό του ματς με 19 πόντους,7 ριμπάουντ, 3 ασιστ, 8 κερδισμένα φάουλ και 3 κλεψίματα με μηδέν λάθη σε 32.50! Ο Ιωνικός (4-9) δεν έπαιξε καθόλου καλά, με την έλλειψη του Adam Smith,  αλλά και την χρησιμοποίηση μόλις 2 ξένων (έλειπαν και ο Mustafa Muhaymin) έτσι και ο παίκτης κλειδί του Βαγγέλη Αγγέλου Βασίλης Τολιόπουλος (5 πόντοι με0/5 τρίποντα και 2/4 δίποντα) ήταν σε πολύ κακή μέρα, ενώ ο νεοφερμένος Michael Hollyfield δεν ήταν έτοιμος 100%, έπαιξε 10 λεπτά, σκόραρε 4 πόντους, 4 ριμπάουντ, και 1 ασιστ. Καλύτερος παίκτης του Ιωνικού ήταν ο 20χρονος Νίκος Χουγκαζ με 13 πόντους και 8 ριμπάουντ με τον Pridgett να σκοράρει 18. To Περιστέρι (8-5), με την σημερινή νίκη ανέβηκε σημαντικά στον πίνακα της Basket League, και διεκδικεί πια με αξιώσεις μια θέση στην πρώτη 4αδα, όπου Προμηθέας, Λαύριο και Περιστέρι θα τα παίξουν όλα για όλα για τις 2 από τις 4 θέσεις οι οποίες θα πρέπει να θεωρούνται «καπαρωμένες» από τους ΠΑΟ και ΑΕΚ.

Στο 3ο ματς της αγωνιστικής είχαμε την 4η νίκη και 1η μετά από σχεδόν 3 μήνες για την ομάδα του Χαρίλαου Τρικούπη Μεσολογγίου,. Η ομάδα του Ντίνου Καλαμπάκου, κέρδισε με ωραίο μπάσκετ τον Κολοσσό Ρόδου με 87-77 και με MVP τον Darel Poirier ο οποίος έπαιξε 26.26’ σκόραρε 17 πόντους, κατέβασε 7 ριμπάουντ και μοίρασε και 4 ασιστ. Ο Κολοσσός Ρόδου εμφανίστηκε με πολλά προβλήματα, με τον Goins να παίζει μόλις 5 λεπτά, αλλά και με ένα πολύ μικρό rotation αφού οι Καμαριανός και Λιάπης δεν έπαιξαν καθόλου ενώ ο Αρσενόπουλος έπαιξε μόλις 2.57’’ μαζί και με το 5λεπτο του Goins, η ομάδα έπαιξε ουσιαστικά με 8 παίκτες.. Ο Kanter με 16 πόντους, 6 ριμπάουντ και 3 λάθη ήταν μαζί με τον Dominc Artis (15 πόντοι, 10 ριμπάουντ και 4 ασιστ) οι καλύτεροι παίκτες, αλλά ο Τρικούπης είχε περισσότερο τσαμπουκά και ένα Gotcher πολύ καλό (14 πόντοι, 5 ριμπάουντ) αλλά και ένα Ελληνικό ντουέτο αρκετά αποτελεσματικό αφού Οι Σαχπατζίδης και Χατζηνικόλας σκόραραν 13 και 12 πόντους, με τον Χατζηνικόλα να κάνει ένα γενικότερα σπουδαίο ματς προσθέτοντας 5 κλεψίματα!, 6 ριμπάουντ, 3 ασιστ και 3 κερδισμένα φάουλ σε 27.36’’ Το Μεσολόγγι (4-9) ανέβηκε μερικώς, αλλά θα πρέπει να μπει στην εξίσωση ο Devonte Green για να κερδηθούν ακόμα 3-4 ματς έτσι ώστε να «σωθεί» η φετινή χρονιά. Ο Κολοσσός Ρόδου (5-8) είναι και επίσημα η πιο ασταθής ομάδα της Basket League, αφού εκτός έδρας εμφανίζεται άλλη ομάδα ενώ στην Ρόδο γίνεται…. Λιοντάρι!!

Στο τελευταίο ματς της ημέρας, και σε ένα μοναδικό όμορφο ματς στην Λάρισα, μεταξύ της τοπικής ομάδας και της ΑΕΚ, είδαμε ένα φουλ επιθετικό παιχνίδι και από τις δύο ομάδες και ειδικά το πρώτο ημίχρονο ήταν η χαρά του φιλάθλου, δυστυχώς  χωρίς φίλαθλους! Το 51-43 του ημιχρόνου είναι το υψηλότερο σκορ 1ου ημιχρόνου στην φετινή Basket League, και ένα από τα επιθετικότερα γενικά τα τελευταία 20 χρόνια. Το Αμερικάνικο ντουέτο James Webb III & Jerry Smith σε 14 λεπτά ο πρώτος και σε 12.60’ ο δεύτερος σκόραραν 13 και 19 πόντους με 8/8 τρίποντα σε ένα εκρηκτικό 20λεπτο για την Λάρισα, η οποία πήγε το σκορ μέχρι και το συν 12. Το 2ο ημίχρονο όμως ήταν πολύ διαφορετικό, αφού η Λάρισα αν και σκόραρε το 1ο τρίποντο που σούταρε και πήγε στο 78%  στα 3ποντα!!, η συνέχεια δεν ήταν η ίδια αφού ο Brown σούταρε και έχασε 3 3ποντα, ενώ η ΑΕΚ σιγά-σιγά ροκάνιζε την διαφορά,. μέχρι και το 37ο λεπτό που πέρασε μπροστά για πρώτη φορά μετά το 20ο λεπτό (21-20) για να πάρει και διαφορά 5 πόντους πριν ο MVP του αγώνα Jerry Smith, μαζί με τον νέο παίκτη της Μούρθια, James Webb III, βάλουν μια μεγάλη ταφόπλακα στα όνειρα της ΑΕΚ. Κλειδί του αγώνα και το τσεκ-ματ του Παπανικολόπουλου στον Παπαθεοδώρου η άμυνα που έκανε αρχικά ο Μούρτος και έπειτα ο Παπαδάκης στον βετεράνο Keith Langford, o oποίος σκόραρε μεν 19 πόντους, αλλά το 4/15 δίποντα και το 1/3 τρίποντα λέει πολλά. Αντίθετα το ματς πήγε να το γυρίσει ο μέχρι προχθές «φευγάτος» Λίνος Χρυσικόπουλος, ο οποίος τελικά με 16 πόντους και 4 ριμπάουντ ήταν ο καλύτερος παίκτης της ΑΕΚ και μάλιστα μόλις σε 18.21’’!! H Λάρισα (4-9) είχε το Αμερικάνικο ντουέτο Smith & Webb III να τελειώνουν το ματς με 49 πόντους!! Ο Smith 30 πόντοι, 3 ασιστ και 7 κερδισμένα λάθη, και ο Webb III 19 πόντοι, 8 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα και 2 κοψίματα στον αποχαιρετιστήριο αγώνα του με τα χρώματα της Λάρισας.