Αρχική Σημαντικές Ειδήσεις

To Λαύριο ασταμάτητο και στα Ευρωπαϊκά γήπεδα!!

Alfa Diallo (23 πόντοι)

To κίτρινο τρένο του Χρήστου Σερέλη αφήνει το αποτύπωμα του και στα Ευρωπαϊκά ματς της Basketball Champions League, αφού στο ιστορικό πρώτο ματς της ομάδας του Λαυρίου στο Group C, και εναντίον της κατά 6 φορές πιο «ακριβής» ομάδας της Dijon του Nenad Markovic, κέρδισε με 65-63 μετά από ένα γκραν γκινιολ ματς το οποίο κρίθηκε από καλάθι και τάπα του περσινού παίκτη του Κολοσσού Ρόδου Kevin Goins.

Οι παίκτες του Χρήστου Σερέλη κατάφεραν να κρατήσουν τους περσινούς φιναλίστ της Basketball Champions League στους 63 πόντους, και τον «καμπόσο»  David Holston, τον δαιμόνιο point guard της Γαλλικής ομάδας. O ύψους 1.73, κοντορεβιθούλης Αμερικάνος γκαρντ ο οποίος πριν από 3 μέρες, σκόραρε 31 πόντους σε 31 λεπτά στο ματς εναντίον της Paris Basketball, απόψε στο ΣΕΦ τα βρήκε σκούρα αφού οι Μουράτος, Νικολαϊδης και Carter τον κράτησαν στους 13 πόντους με 6 λάθη!

Η ομάδα του Λαυρίου ήταν πιο ομάδα στο γήπεδο, και παρά την αστοχία της στα τρίποντα με 5/25 και μόλις 20%, αλλά και την πολύ κακιά βραδιά του Jerry Smith (2 πόντοι με 1/5 σουτ) είχε το σθένος, το πάθος αλλά και τον τσαμπουκά να πάρει το ματς με ομαδική δουλειά και η απρόοπτα καλή παρουσία του Δημήτριου Κακλαμανάκη (που δείχνει να αναγεννάτε υπό τον Χρήστο Σερέλη) αφού ο Έλληνας σέντερ ήταν χάρμα ιδέσθαι με 13 πόντους, 9 ριμπάουντ, 1 ασιστ και 1 τάπα σε 27 λεπτά. Ο Tyson Carter, για άλλο ένα ματς αποδεικνύει πόσο μεγάλος παίκτης είναι, μιας που σαν ηγέτης της ομάδας όχι μόνο ήταν ο πρώτος σκόρερ με 15 πόντους, 3 ριμπάουντ, 4 τελικές πάσες και 2 κλεψίματα, αλλά ήταν και ο παίκτης που «τάισε» τον Kevin Goins στο τέλος, για το νικητήριο καλάθι, παρά το ότι έχασε την ισορροπία του και έπεσε κάτω, η μπάλα πήγε συστημένη στον συμπαίκτη του, ο οποίος δεν δυσκολεύτηκε να σκοράρει το καλάθι του αγώνα. Ο ήρωας του ματς λοιπόν, Levin Goins με 10 πόντους, 6 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα και την τάπα του ματς, παρά το ότι ήταν άστοχος από την γραμμή των 6.75 σκοράροντας μόλις 2/8 τρίποντα (χωρίς άμυνα τα πιο πολλά) με την all around προσφορά του στο ματς αλλά και τις τελευταίες 3 φάσεις του αγώνα (4 πόντοι και 1 τάπα) είναι δικαιολογημένα ο MVP του ματς.

Το ώριμο παιγνίδι του Βασίλη Μουράτου (10 πόντοι, 4 ριμπάουντ, 3 ασιστ, 1 κλέψιμο και πολύ δουλειά στην άμυνα που δεν φαίνεται στην στατιστική) ήταν και πάλι καθοριστικό, και αν συνεχίσει έτσι, είναι σίγουρο ότι η νέα σεζόν θα τον βρει σε καλύτερο πρωτάθλημα και με ένα πολύ καλό συμβόλαιο.

Οι βοήθειες που έδωσε ο 18χρονος Αλέξανδρος Νικολαϊδης αλλά και η «μαγκιά» του Σερέλη να του δώσει σε ένα τόσο κρίσιμο ματς 15 λεπτά (4 πόντοι, 3 ριμπάουντ, και 4 λάθη) ήταν πολλές και δεν αποτυπώνονται ορθά στη στατιστική του, αφού ο παίκτης του ΟΣΦΠ (με δανεισμό στο Λαύριο) έδωσε ενέργεια, άμυνες και πολύ όρεξη στην ομάδα του.

Ο ρούκι Al-Wajid Aminou μας πρόσφερε ένα εκπληκτικό καλάθι (3 προσποιήσεις πριν σκοράρει το μακρινό hook) κατέβασε 3 ριμπαόυντ, έδωσε μια ασιστ, έκανε 1 κλέψιμο και  λάθος στα 12 λεπτά που του έδωσε ο Σερέλης αλλά έχει θετικό πρόσημο μιας που τα έδωσε όλα σε αυτά τα λεπτά που έπαιξε.

Ο Marcus Lewis μπορεί να κάνει πολλά πράγματα στο γήπεδο, o «αέρινος» 29χρονος guard πρώην παίκτης της Φινλανδικής Pyrinto Tampere προσπαθεί να βρει τα βήματα του και την θέση του στην ομάδα, μπορεί να προσφέρει πολύ περισσότερα στο Λαύριο, και υπό προυποθέσεις μπορεί να γίνει βασικό και αναντικατάστατο μέλος της ομάδας του Χρήστου Σερέλη αφού δείχνει ότι ξέρει πολλά καντάρια μπάσκετ, σήμερα σε 26 λεπτά σκόραρε 9 πόντους, 3 ριμπάουντ, 1 ασιστ, 2 κλεψίματα και 1 λάθος, αλλά και αυτός όπως σχεδόν όλοι οι παίκτες του Λαυρίου έκανε άλλα 10 πράγματα στο γήπεδο που δεν φαίνονται στην στατιστική.

Ο «σοφός» Πέτρος Γερομιχαλός έμεινε σχεδόν 13 λεπτά στο γήπεδο προσφέροντας 2 ριμπάουντ και 1 ασιστ αλλά και …. αρκετό ξύλο εντός ζωγραφιστού, στους Αμερικάνους της Γαλλικής ομάδας.

Οι Στράτος Βουλγαρόπουλος και Jahvon Henry-Blair δεν έπαιξαν καθόλου, ενώ ο Νίκος Περσίδης έπαιξε 5.38 χωρίς να κάνει κάτι αξιόλογο…